Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ruszają konsultacje Parku Kulturowego Stare Miasto. Znamy szczegóły projektu

Dodano: 09.03.2020 | 10:55

Na zdjęciu: Projekt uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto określa m.in. zasady funkcjonowania ogródków gastronomicznych i ich wygląd.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dziś (9 marca) ruszyły konsultacje społeczne projektu uchwały o stworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto. Nowe przepisy szczegółowo regulują wygląd ogródków gastronomicznych czy szyldów na terenie ścisłego centrum miasta. 

Park kulturowy to jedna z ustawowych form ochrony zabytków. To dodatkowe narzędzie, które uzupełnia miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w zakresie dbałości o estetykę miasta – zwłaszcza w sprawach, które nie mogą być nimi uregulowane. Obejmuje na przykład nakaz ochrony wartościowych detali architektonicznych – stolarki okiennej, drzwi czy ślusarskich zdobień elewacji.

Pierwszy w Bydgoszczy park kulturowy ma objąć obszar wpisanego do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego Starego Miasta, część Chwytowa oraz fragment Śródmieścia z ulicą Gdańską, wraz z parkiem Kazimierza Wielkiego i Placem Wolności. Tereny te zostały wybrane ze względu na to, że posiadają plany miejscowe – uchwalenie parku kulturowego automatycznie uniemożliwia bowiem wydawanie decyzji o warunkach zabudowy (czyli decyzji o budowie obiektów bądź o innych robotach budowlanych na obszarach nieposiadających MPZP).

park kulturowy stare miasto bydgoszcz

Granice parku kulturowego. Mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy

Projekt uchwały o parku kulturowym zakazuje prowadzenia robót budowlanych w zabytkowych budynkach frontowych, prowadzących do zmian bryły architektonicznej i wystroju elewacji (w tym zmiany kształtu dachów i ich krawędzi). Dopuszcza się jednak zmiany, wynikające z uwarunkowań historycznych i ustaleń zapisanych w planach miejscowych.

Ruszają konsultacje Parku Kulturowego Stare Miasto. Znamy szczegóły projektu

Zobacz również:

Stare Miasto pod specjalną ochroną. Powstanie park kulturowy

Na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto niedozwolone ma być także stawianie wolno stojących szafek ze złączami kablowymi czy przyłączami gazowymi. Według zapisów, ustala się ich lokalizację w ościeżach bram, elewacjach bocznych, a w uzasadnionych przypadkach – w elewacji frontowej. – Do zamknięcia szafek należy stosować drzwiczki o stylizowanej formie lub malowane w kolorze elewacji, lub ciemnym (szarym, czarnym, brązowym lub ciemno-zielonym) – podkreślają twórcy uchwały.

Nowe przepisy wprowadzą też zakaz rozbiórki obiektu wpisanego do gminnej ewidencji zabytków, z uwzględnieniem przepisów odrębnych, z dopuszczeniem możliwości odbudowy takiego obiektu według wytycznych konserwatorskich wynikających z uwarunkowań historycznych i warunkiem zgodności z MPZP.

W obszarze Starego Miasta zabronione ma być lokowanie wolno stojących bankomatów, a także kiosków, pawilonów, straganów, kontenerów oraz wiat o funkcji handlowej, usługowej lub gastronomicznej, z wyjątkiem: ujednoliconych stylistycznie obiektów ustawianych tymczasowo w trakcie trwania organizowanych imprez; obiektów kontenerowych służących do obsługi zaplecza budowy, a także kiosków przeznaczonych do sprzedaży kwiatów, pamiątek lub prasy (z wykluczeniem innych funkcji, w tym gastronomicznej). Tego typu obiekty mają mieć jednak stylizowaną formę – tu warto dodać, że miasto wciąż przygotowuje się do wprowadzenia wzoru kiosku miejskiego, a także nowej formy przystanków w centrum, o czym świadczy inny zapis w projekcie uchwały.

Dopuszcza się lokalizację obiektów typu kiosk, jako elementu zagospodarowania wiat przystankowych  komunikacji miejskiej

– argumentują twórcy. Park kulturowy ma także wprowadzić obostrzenia dotyczące lokalizacji obiektów małej architektury i słupów ogłoszeniowych do miejsc i form ustalonych z plastykiem miasta.

Uchwała ma też uniemożliwić lokowanie urządzeń wentylacyjnych czy klimatyzatorów na dachach budynków frontowych, jeżeli ze względu na ich wysokość i gabaryty będą one widoczne z poziomu przechodnia. Ustalono też ochronę zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej (z zakazem stosowania stolarki z PCV, z wyjątkiem budynków nie uznanych za zabytkowe) oraz ślusarki: okien, drzwi, witryn, poręczy, balustrad, balkonów, ogrodzeń, bram i witryn.

Ze Starego Miasta mają zniknąć też wszelkie taśmy ledowe oraz reklamy i podświetlenia wykorzystujące światła pulsujące. Zakazuje się też malowania elewacji budynków lub ich fragmentów na kolory niemające uzasadnienia historycznego, a także remontów części elewacji (poza przypadkami usuwania dewastacji).

Jak wspominaliśmy wcześniej, uchwała ma też zagwarantować stosowanie w sercu miasta odpowiednich wzorów chodników – tzw. bydgoskiego, czyli dużych płyt układanych w karo (tak jak na ulicy Cieszkowskiego) lub dużych płyt granitowych lub kamiennych układanych w poprzek z zastosowaniem bocznych opasek z drobnowymiarowej kostki kamiennej. Ustalono też konieczność stosowania stonowanej kolorystyki oznaczeń poziomych i zakaz wyróżniania kolorem nawierzchni przeznaczonych dla ruchu rowerów – z wyłączeniem ulic: Jagiellońskiej, Wały Jagiellońskie, Grudziądzkiej i Nowy Rynek.

Ważną zapowiedzią, płynącą z projektu uchwały jest uwzględnienie zieleni wysokiej w aranżacji przestrzeni ulic Gdańskiej, Focha, Jagiellońskiej, Stary Port i Placu Wolności. Sporo miejsca poświęcono też ogródkom gastronomicznym – wymagania określają m.in. stosowanie elementów wystroju nawiązujących do indywidualnego charakteru lokalu, na elementach ogródka dopuszcza się sytuowanie wyłącznie logotypu lokalu, a na podłożu zabrania się stosowania sztucznej trawy, podestów czy piasku.


PRZECZYTAJ TAKŻE: MPU pracuje nad nowym studium uwarunkowań miasta


Na terenie Parku, w lokalach eksponowanych od strony przestrzeni publicznych, ma zostać wprowadzony zakaz prowadzenia działalności związanej z handlem używaną odzieżą, działalności gastronomicznej poza budynkami (z wyjątkami) oraz usługowej o charakterze erotycznym. Szczegółowe obostrzenia dotyczącą też reklam – uchwała ma wprowadzić zakaz lokalizacji wszelkich nośników reklamowych, w tym informacji o kupnie/sprzedaży/wynajmie lokalu/nieruchomości, z wyjątkiem: m.in. szyldów, murali, retrościan, reklamy mobilnej na środkach komunikacji miejskiej, wyznaczonych słupów ogłoszeniowych czy bocznych ścian wiat przystankowych. Na terenie parku będą też obowiązywać szczegółowe zasady sytuowania szyldów.

Uchwała ma wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu jej w dzienniku urzędowym wojewody. Właściciele i zarządcy nieruchomości będą musieli dostosować się do jej zapisów w terminie 12 miesięcy od daty wejścia jej w życie, poprzez: demontaż obiektów, niezgodnych z zapisami uchwały oraz dokonanie zmiany formy nośników informacji wizualnej, nośników reklamowych, stoisk handlowych i innych elementów zagospodarowania przestrzeni.

– W przypadku naruszania niniejszej uchwały Prezydent Miasta Bydgoszczy, po bezskutecznym wezwaniu do doprowadzenia do stanu zgodnego z obowiązującym prawem, podejmie czynności mające na celu ukaranie osób w trybie odpowiednich przepisów o ochronie zabytków – czytamy w dokumencie.

Uchwała do konsultacji

Mieszkańcy mogą – w ramach konsultacji społecznych – zgłaszać swoje wnioski do projektu uchwały. Konsultacje rozpoczęły się w poniedziałek, 9 marca i potrwają do 10 kwietnia. Projekt i formularz konsultacyjny jest dostępny na stronie www.bydgoszcz.pl/ParkKulturowy.

W ankiecie zadano następujące pytania zamknięte:

  • Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem może przynieść utworzenie Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy?
  • Jakie zjawiska, zgodnie z Pani/Pana opinią, niekorzystnie wpływają na wizerunek i estetykę przestrzeni miejskich?
  • Jakie działania należy wdrożyć aby poprawić wizerunek Starego Miasta i jego okolicy?

Na wyżej wymienione pytania można zaznaczyć maksymalnie trzy pytania. Ponadto, w ramach formularza można też złożyć dodatkowe opinie, np. uwagi do szczegółowych zapisów projektu uchwały. – Swoimi wnioskami będzie można podzielić się także podczas spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się we wtorek (24 marca) o godz. 17.00 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Gdańskiej 5 – informuje urząd miasta.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments