Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stare Miasto w przebudowie. Jak będzie wyglądał Rybi Rynek i jego okolica?

Dodano: 15.07.2024 | 10:18

Na zdjęciu: Obecnie firma Betpol prowadzi prace na Rybim Rynku.

Fot. ZDMiKP

Trwają przebudowa Rybiego Rynku i ulic na terenie Starego Miasta. Większość robót została już wykonana.

Od końca ubiegłego roku firma Betpol prowadzi remont ulic na Starym Mieście. Do tej pory nowa nawierzchnia pojawiła się na ulicach Przyrzecze, Zaułek i Malczewskiego, a także na trzech odcinkach ul. Grodzkiej – przy Bernardyńskiej, Mostowej oraz Teatrze Kameralnym. Obecnie wykonawca realizuje roboty na wysokości banku. Remontowana jest również Pod Blankami; zakończenie jest planowane jeszcze w tym miesiącu. 5 sierpnia pracownicy Betpolu rozpoczną modernizację Jana Kazimierza od Wałów Jagiellońskich w kierunku ul. Długiej.

Po wakacjach planowane są natomiast prace na ul. Przy Zamczysku (obok kościoła św. Andrzeja Boboli). Docelowo ulica zostanie zawężona, a chodnik znacznie poszerzony – zapowiada Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Rybi Rynek w remoncie

Wykonawca prowadzi też rewitalizację Rybiego Rynku. Jak wymienia Okoński, zrealizowane zostały już prace energetyczne i ziemne. – Obecnie w centralnej części placu montowane są krawężniki. Rozpoczyna się układanie docelowej nawierzchni (kostka kamienna) – dodaje.

Po zakończeniu przebudowy Rybi Rynek będzie przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego. W rogach placu, od strony spichrzy, nasadzone zostaną drzewa (będą one podświetlane). Drzewa będą posadzone w ziemi, a wokół nich powstaną trawniki. Dodajmy, że przewidziano jedynie cztery nasadzenia, co sprawi, że plac nie będzie „zazieleniony”. Przy przystanku tramwaju wodnego powstanie podświetlana róża wiatrów. Montowane będą też stylowe ławki i oświetlenie.

Po zakończeniu drogowej części inwestycji na Rybim Rynku, chcielibyśmy docelowo wprowadzić też dodatkowe elementy, które mają nawiązywać m.in. do historii tego zakątka Bydgoszczy oraz eksponować jego walory – dodaje rzecznik ZDMiKP. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy pojawi się m.in. żuraw przypominający o tym, że Rybi Rynek był niegdyś portem, a także rzeźby kobiet sprzedających ryby (stąd pochodzi nazwa placu).

Patelnia przy Teatrze Kameralnym?

Skoro na Rybim Rynku mają pojawić się drzewa (choć efekt zapewne dla wielu będzie niezadowalający), to czemu nie są one planowane na placu przed Teatrem Kameralnym? – Placyk jeszcze nie jest skończony, ale wiele wskazuje na to, że będzie to betonowa patelnia – alarmuje Bydgoski Ruch Miejski. W poście na Facebooku prezentuje możliwość wprowadzenia nasadzeń. – Oczywiście inne rośliny także mile widziane – to tylko przykład – dodają społecznicy. Podobno są jednak szanse na to, by teren przy „Kameralnym” nie wyglądał jak „rewitalizacja po polsku”.

Prace na ulicach Starego Miasta i Rybim Rynku pochłoną 24 miliony złotych, z czego znaczną część stanowi dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zadanie ma zostać zrealizowane do końca bieżącego roku.