Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
1C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
2C
Czw
0C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRyby z fontanny przy placu Wolności zyskały nowy blask. Wiemy, gdzie staną
józef makowski bydgoszcz
22.10.2021 | 13:12

Ryby z fontanny przy placu Wolności zyskały nowy blask. Wiemy, gdzie staną

Na zdjęciu: Odnowione ryby autorstwa Józefa Makowskiego staną na Wyspie Młyńskiej, na nabrzeżu Brdy.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Rzeźby ryb z fontanny znajdującej się przy placu Wolności po kilku latach niszczenia na składowisku przy ulicy Smoleńskiej wracają do łask. Dzięki staraniom studenta wzornictwa Politechniki Bydgoskiej Pawła Czyża zostały one odnowione i niebawem znajdą się na Wyspie Młyńskiej.

Przed odtworzeniem rozebranej w okresie II wojny światowej fontanny „Potop” misę wodotrysku zdobiły rzeźby ryb autorstwa uznanego bydgoskiego rzeźbiarza Józefa Makowskiego. Z rybek przez lat tryskała woda, przez co stały się jednym z symbolem Bydgoszczy w okresie PRL. – Znali je wszyscy mieszkańcy: robili sobie przy nich (lub na nich) zdjęcia, bawili się strumieniem wody. Nic dziwnego, że mieli do nich sentyment – podkreśla urząd miasta.

Po usunięciu z fontanny rzeźby ryb trafiły na składowisko Spółdzielni Socjalnej „Bydgoszczanka” przy ulicy Smoleńskiej 43. Były w bardzo złym stanie – popękane, jedna miała złamany ogon. Kiedy ich los wydawał się przesądzony, na Politechnice Bydgoskiej rozpoczęto misję ich uratowania. Rewitalizacji podjął się Paweł Czyż, student katedry wzornictwa w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze plastyka miasta.

Ryby przeszły całkowitą renowację. Najpoważniejszym problemem było to, że jednej z nich odpadł ogon – trzeba było go ponowne wstawić. Reszta to było przede wszystkim piaskowanie i uzupełnienie ubytków – mówi Czyż. – Ryby powróciły też do swojego oryginalnego koloru, czyli czerwonego, ponieważ były odlane z lastryka. Szare zrobiły się ze względu na zanieczyszczenia atmosferyczne i kamień nalotowy z fontanny. Odrestaurowane rzeźby zostały pokryte środkiem hydrofibizującym, dzięki czemu powinny być bardziej odporne na działanie atmosfery – wyjaśnia student wzornictwa PBŚ.
Jak podkreśla plastyk miejski Marek Iwiński, rzeźby znajdą swoje nowe miejsce w przestrzeni Bydgoszczy. Będzie to nabrzeże Brdy na Wyspie Młyńskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinny się tam pojawić jeszcze w tym roku.

Przywrócenie blasku rzeźbom Józefa Makowskiego cieszy Wojciecha Obremskiego – wnuka artysty, który od lat zabiegał o ich odnowienie. Pisaliśmy o tym m.in. w 2019 roku Dziękuję za powzięte interwencje. Renowacja ryb to również Państwa zasługa – przekazał naszej redakcji Obremski.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław
Wiesław
29 dni temu

Jest to super wiadomość. Kamienne ryby, „wypluwające” wodę w fontannie w Parku im. Kazimierza Wielkiego były tłem wszystkich rodzinnych zdjęć; sam mam takie, oczywiście z pierwszej komunii… Pomimo tego, że od zawsze marzyłem o odbudowie „Potopu”, co jak wiadomo się stało, informacja o niszczeniu ryb bardzo mnie onegdaj zasmuciła.
Teraz naprawdę się cieszę z inicjatywy Pawła Czyża (gratuluję, młody człowieku), a także z propozycji ich umiejscowienia (bardzo fajnie by wyglądały w przepływającej wodzie obok Europejskiego Centrum Pieniądza z różnokolorowymi strumieniami wody z pysków…).

Powiązane treści