Bydgoszcz
9C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 11 • L 8
16C
Sob
17C
Nd
18C
Pon
22C
Wt
23C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeRząd chce zbudować 100 obwodnic. Na liście inwestycji są miasta z regionu
przejazd Brzoza
08.02.2020 | 14:30

Rząd chce zbudować 100 obwodnic. Na liście inwestycji są miasta z regionu

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Skrzyżowanie drogi krajowej nr 25 z drogą wojewódzką nr 254 w Brzozie (gmina Nowa Wieś Wielka). Obie trasy są bardzo mocno obciążone ruchem.

Fot. GDDKiA / archiwum

Sto w skali całego kraju, z czego sześć na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – takie są założenia rządowego programu budowy obwodnic, który ma zostać zrealizowany do 2030 roku. Na przetargi na ich budowę w regionie będziemy musieli jednak poczekać jeszcze pięć lat.

Taki obraz wyłania się z harmonogramu zaprezentowanego przez Ministerstwo Infrastruktury. Resort Andrzeja Adamczyka wskazał w naszym województwie sześć miast i gmin, które mają zyskać obwodnice – to Nowa Wieś Wielka, Kruszwica, Strzelno, Brześć Kujawski, Kowalewo Pomorskie oraz Lipno. Dla żadnej z nich nie były dotąd prowadzone żadne prace przygotowawcze. Dlatego też termin ich budowy to druga połowa przyszłej dekady. A same przetargi mają zostać rozpisane w ostatnim kwartale 2024 roku.

Założenia programu są oczywiste – ma on umożliwić wyprowadzenie ruchu, szczególnie tranzytowego, z małych miast i miejscowości w całym kraju. Dzięki temu, jak wskazuje ministerstwo, poprawi się z jednej strony bezpieczeństwo (z danych resortu wynika, że ponad dwie trzecie wypadków ma miejsce w terenie zabudowanym), z drugiej – jakość powietrza i życia mieszkańców. – Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas to codzienność wielu Polaków – podkreśla minister Adamczyk.

Zobacz również:

Dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA odchodzi ze stanowiska. Co z przetargami na budowę S5?

Miasta i gminy w regionie, które na liście 100 obwodnic się znalazły, są pod tym względem przypadkami wręcz modelowymi. Choćby Strzelno, gdzie krzyżują się aż trzy drogi krajowe – nr 15, 25 i 62. Stanowią one ważny szlak – umożliwiają zarówno dojazd z Bydgoszczy, Torunia czy Włocławka, jak również kontynuację podróży w stronę Poznania i do autostrady A2. Ale to niejedyny przykład – doskonale znane są uciążliwości, z którymi zmagają się mieszkańcy Nowej Wsi Wielkiej czy pobliskiej Brzozy, od wielu lat apelujący o zmniejszenie ruchu przez środek miejscowości („Droga krajowa nr 25 jest to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w województwie” – przyznaje ministerstwo). Codziennością jest także przeciskanie się samochodów przez wąskie ulice Kowalewa Pomorskiego (DK 15 na odcinku Toruń – Brodnica). W identyczny sposób można opisać pozostałe kujawsko-pomorskie punkty na mapie programu.

Budowy pierwszych obwodnic miałyby rozpocząć się już w tym roku. Dotyczy to miejsc, które posiadają już dokumentację projektową. To między innymi obwodnice Wąchocka, Gryfina czy Strzelec Krajeńskich. Łączna długość wszystkich zapisanych w programie obwodnic to około 820 kilometrów. „Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych (…) Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego” – czytamy na stronie Ministerstwa Infrastruktury. W przypadku tych ostatnich chodzi między innymi o dokładne oświetlenie przejść dla pieszych.

Ministerstwo tłumaczy, że lista obwodnic powstała w oparciu o stan przygotowań do ich realizacji, a także o wyniki natężenia ruchu czy stanu bezpieczeństwa w poszczególnych miejscowościach. Koszt realizacji programu ma wynieść do 2030 roku 28 miliardów złotych i być finansowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, do którego trafiają pieniądze między innymi z opłaty paliwowej czy Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Rząd chce pozyskać również pieniądze na budowę obwodnic ze środków unijnych w nowej perspektywie 2021-2027.

mapa_obwodnic_kujawsko_pomorskie_MI

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
SebastianLeszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leszek
Gość
Leszek

Bardzo dobry tytuł -Rzad chce….. I tak się to skończy Nikt ci tyle nie da co obieca PiSs Milion aut elektr ,mieszkanie + ,mosty ,autostrady ,przekop mierzei ,PKS + itd a co zostało zrobione Wymieńcie chociaż jeden zrealizowany pomysl ???

Sebastian
Gość
Sebastian

Tak…..a gdzie milion samochodów elektrycznych?, a gdzie mieszkania? Miało byc 100tys A jest 1 tys.. Czyli zamiast 100obwodnic będzie pewnie coś koło jednej…zreszta to kpina bo obiecują 100 obwodnic a od 4 lat nie potrafią nawet zacząć obwodnic Sępólna i Kamienia ….zbudujcie zatem najpierw te obiecane 4lata temu, niż mamic ludzi obietnicami na kolejne.

Powiązane treści