Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rząd konsultuje plan walki z suszą. W Bydgoszczy odbyło się spotkanie

Dodano: 23.10.2019 | 13:53

Na zdjęciu: Plan przeciwdziałania skutków suszy ma zapobiec wysychaniu rzek i zbiorników wodnych.

Fot. Szymon Fiałkowski

W środę, 23 października w hotelu Holiday Inn odbyła się kolejne spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących planu przeciwdziałania skutkom suszy. Uwagi do projektu, który ma zapobiec negatywnym skutkom zmian klimatu, można zgłaszać do lutego 2020 roku.

Prace nad projektem planu przeciwdziałania skutkom braku wody trwają od kilku miesięcy – w czerwcu w Bydgoszczy odbyła się pierwsza z serii debat, poświęcona walce z suszą. Teraz przedstawiciele ministerstwa gospodarki wodnego i żeglugi śródlądowej oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie powrócili do miasta nad Brdą, by skonsultować gotowy projekt dokumentu – Został on przygotowany przez Wody Polskie – my jako ministerstwo przedkładamy go pod konsultacje społeczne – podkreśliła Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępczyni dyrektora departamentu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej MGWiŻŚ.

Rząd konsultuje plan walki z suszą. W Bydgoszczy odbyło się spotkanie

Zobacz również:

Jak walczyć z suszą? Konferencja w Bydgoszczy

Grzegorz Smyrty, szef bydgoskiego oddziału RZGW podkreślał, że w trakcie środowego spotkania przedstawiono szczegóły działań, jakie mają zostać podjęte przez kierowaną przez niego instytucje. – To nie jest jeszcze zamknięty katalog, dyskusja jest cały czas możliwa – oświadczył Smyrty. W przeciągu najbliższych siedmiu lat rząd ma zamiar wydać na inwestycję na rzecz poprawy retencji 14 miliardów złotych, z których część trafi również do województwa kujawsko-pomorskiego. – Chcemy zatrzymać na naszym terenie „uciekającą wodę” – póki co to 6,5%, a chcemy uzyskać 15,5% retencji – deklarował przedstawiciel RZGW.

Małgorzata Stolarska, jedna z osób odpowiedzialnych za projekt raportu zaznaczyła, że jest to bardzo ważny i strategiczny dokument dla Polski. – Skupia się on na zagadnieniach związanych z zagrożeniami zjawiskami suszy w przeciągu ostatnich 30 lat – mówiła Stolarska. Wykonano też szczegółowe analizy zagrożeń związanych z suszą rolniczą czy hydrologiczną.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (tereny zarządzane przez RZGW Bydgoszcz) zaplanowano rozpoczęcie dwóch zadań na rzecz walki z suszą: przebudowa kanału Bachorze (pomiędzy Kruszwicą a Brześciem Kujawskim) oraz budowa nowego jazu na wypływie z Jeziora Wiecanowskiego.

Konsultacje społeczne planu przeciwdziałania skutkom suszy trwają do 15 lutego 2020 roku. Poza spotkaniami, uwagi można zgłaszać przez internet (formularz jest dostępny na stronie stopsuszy.pl), a także listownie i osobiście na adres ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.