Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRząd zapowiada reformę podatków. Niższy PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej
Mateusz Morawiecki
24.03.2022 | 12:10

Rząd zapowiada reformę podatków. Niższy PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej

Na zdjęciu: Rząd zapowiada reformę podatków.

Fot. Krystian Maj/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Obniżka stawki PIT, likwidacja ulgi dla klasy średniej i zmiany w składce na ubezpieczenie zdrowotnym – to część zmian proponowanych przez Ministerstwo Finansów. Rząd zapowiedział właśnie kolejną reformę podatków.

Propozycje przedstawione w czwartek przez Ministerstwo Finansów są można traktować jako odpowiedź na zamieszanie związane z Polskim Ładem. Flagowa reforma zaproponowana przez PiS miała być korzystna lub neutralna dla 18 milionów podatników, a okazało się, że wiele osób otrzymało niższe wypłaty. Chaos informacyjny, jaki powstał przy wprowadzaniu zmian, dodatkowo wpłynął na negatywny odbiór programu.

Jednym z głównych założeń przedstawionej w czwartek reformy jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc dla dochodów do poziomu 120 tysięcy złotych dla pracowników, zleceniobiorców, emerytów, rencistów i przedsiębiorców. Według wyliczeń resortu finansów, mają oni zapłacić podatek niższy o prawie jedną trzecią. Zmiany obejmie ok. 25 mln Polaków.

Ponadto, zlikwidowana ma zostać ulga dla klasy średniej, którą wprowadzono przy okazji Polskiego Ładu. Jednocześnie rząd gwarantuje, że po reformie podatków podatnicy nie stracą nawet mimo likwidacji ulgi. Jeśli tak by się stało, możliwe było skorzystanie z ulgi przy rozliczaniu PIT za 2022 rok.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne ma zostać wyłączona z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Dzięki temu będzie można wliczyć składkę zdrowotną w koszty. W planach jest także powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców oraz zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Zmiany mają kosztować 15 mld zł. Rząd już teraz zapewnia, że planuje rekompensaty dla samorządów. Przypomnijmy, że władze lokalne od dawna przypominają, że są stratne w wyniku zmian w PIT.

Nietknięta pozostanie kwota wolna na poziomie 30 tys. zł.  Zmiany – ponieważ mają być korzystne dla podatników – mogłyby zacząć obowiązywać już od lipca 2022 roku.  Na razie odbędą się konsultacje, które potrwają do 2 kwietnia.

Rząd zapowiada reformę podatków. Niższy PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments