Bydgoszcz
14C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 15 • L 13
15C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRząd znosi obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zmiana wejdzie w życie w połowie maja
koronawirus bydgoszcz
05.05.2021 | 16:36

Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zmiana wejdzie w życie w połowie maja

Na zdjęciu: Obowiązek zakrywania ust i nosa nadal będzie obowiązywał w przestrzeniach zamkniętych: sklepach, galeriach handlowych czy pojazdach komunikacji publicznej.

Fot. Pedro Wrocław/Pixabay

Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz – wynika z informacji radia RMF FM. Zapis ten znajdzie się w rozporządzeniu przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia, które zostanie opublikowane jutro.

Zapowiedź zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu padła na niedawnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Według ministra, miało być to jednak uzależnione od ograniczenia pułapu zakażeń koronawirusem do 15 na 100 tysięcy osób. Jak podał dziś reporter RMF FM Mariusz Piekarski, ten pułap został osiągnięty, a nawet jest już niższy – dziś średnia dla całego kraju to 13 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Nieco wyższy jest tylko w trzech regionach.

Według informacji RMF FM, w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, które ma się pojawić jutro zawarty zostanie zapis o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że przepis wejdzie w życie w sobotę, 15 maja. Jest też jeden warunek – nie musimy zakładać maseczki na zewnątrz, jeśli możemy utrzymać dystans 1,5 metra od innej osoby. Obowiązek zakrywania ust i nosa nadal będzie obowiązywał w przestrzeniach zamkniętych: sklepach, galeriach handlowych czy pojazdach komunikacji publicznej.

W rozporządzeniu zawarte zostaną także inne zapowiadane przez Morawieckiego i Niedzielskiego zmiany dotyczące luzowania zakazów na najbliższe trzy tygodnie, czyli otwarcie gastronomii na świeżym powietrzu (ogródków kawiarni i restauracji), możliwość organizowania imprez okolicznościowych (wesel, komunii) na zewnątrz w limicie 25 osób czy powrót publiczności na obiekty sportowe na świeżym powietrzu (do 25 procent pojemności). Ponadto, jak podaje RMF FM, znajdzie się tam zapis dotyczący obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich osób przyjeżdżających z Indii, Brazylii i RPA – bez możliwości wykonania testu zwalniającego z kwarantanny zaraz po przyjeździe. Ma to związek z pojawieniem się przypadków indyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce.


SPRAWDŹ HARMONOGRAM LUZOWANIA OBOSTRZEŃ


Mamy dwa potwierdzone ogniska związane z indyjską mutacją wirusa. Wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z Indii, Brazylii i RPA będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym 48 godzin po przyjeździe – zapowiedział wczoraj minister Niedzielski.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści