Bydgoszcz
7C
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 5
13C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
4C
Nd
7C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRzecznik Praw Obywatelskich pyta o budzący kontrowersje materiał TVP Bydgoszcz. Prezes telewizji: To samowolne działanie montażysty
Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich
20.04.2020 | 01:41

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o budzący kontrowersje materiał TVP Bydgoszcz. Prezes telewizji: To samowolne działanie montażysty

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Adam Bodnar pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich od września 2015 roku.

Fot. archiwum

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapytał pełniącego obowiązki prezesa Telewizji Polskiej Macieja Łopińskiego o kulisy powstania materiału „Zbliżeń” TVP Bydgoszcz, w którym usunięto kolory z tęczowej flagi zatkniętej na jednej ze ścian księgarni. W odpowiedzi usłyszał, że było to samowolne działanie montażysty. „Mogę wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji” – zapewnia Łopiński.

Przypomnijmy – w głównym wydaniu „Zbliżeń” z soboty, 4 kwietnia wyemitowano materiał dotyczący czytelnictwa jako sposobu na spędzanie czasu w dobie epidemii koronawirusa. Jednym z jej bohaterów był właściciel śródmiejskiej księgarni „Skrzynka na bajki” Piotr Kikta. Ekipa TVP Bydgoszcz pytała go między innymi o sposoby na radzenie sobie w biznesie w związku ze znacząco zmniejszonym ruchem na ulicach. Jak sam zauważył na Facebooku, w materiale dokonano jednak zabiegu montażowego polegającego na usunięciu kolorów z niewielkiej tęczowej flagi znajdującej się na ścianie księgarni. Po kilkunastu godzinach telewizja materiał usunęła zarówno ze swojej strony internetowej, a także YouTube’a. [CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE]

Zdaniem Adama Bodnara, usunięcie kolorów tęczy budzi jego zaniepokojenie, gdyż może być „potencjalną próbą cenzurowania przekazów zbieranych przez dziennikarzy”. Przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce w 2017 roku, gdy nagrana przez TVP Bydgoszcz rozmowa z posłem Arkadiuszem Myrchą także została poddana modyfikacji. Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej wystąpił przed kamerą w kurtce z przyklejonym sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W procesie montażu je usunięto.

Bodnar podkreśla również, że „wskazane działania nie znajdują racjonalnego uzasadnienia”. Twierdzi, że zarówno tęcza, jak i naklejka z sercem „nie miały żadnego związku z emitowanymi programami, nie są również w żaden sposób obraźliwe ani nie wpływają na odbiór przekazu”. Rzecznik Praw Obywatelskich zaznacza ponadto, że nie mogłyby być postrzegane jako „niebezpieczne lub kontrowersyjne”, choć przyznaje, że mogą nieść za sobą przekaz polityczny. „Ekspresja symboliczna wypowiedzi o charakterze politycznym cieszy się szeroką ochroną na gruncie prawa konstytucyjnego oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka” – wylicza Bodnar.

Zobacz również:

TVP Bydgoszcz o odkolorowanej fladze w Zbliżeniach. Cenzura? To absurdalne!

Według Bodnara próby cenzury mogą prowadzić do naruszenia konstytucji, która zakazuje podobnych praktyk. „Niniejsza sprawa może wydawać się błaha, jednak podejmowanie takich działań przez publicznego nadawcę budzi nie tylko zdumienie, ale i obawę, że w przyszłości podobne działania o charakterze ingerencji cenzorskiej mogą dotyczyć spraw istotnych dla państwa i społeczeństwa” – czytamy w piśmie Adama Bodnara.

W ubiegłym tygodniu do RPO trafiła odpowiedź od p.o. prezesa TVP Macieja Łopińskiego. Przyznaje on, że zdarzenie opisywane w materiałach prasowych „rzeczywiście miało miejsce”, jednak wnioski z faktu usunięcia kolorów flagi „są zbyt daleko idące”. Łopiński wskazuje, że było to „samodzielne działanie montażysty materiału, którego nie uzgodnił z autorką felietonu”, a wobec współpracownika TVP zostały „wyciągnięte konsekwencje służbowe”. Prezes telewizji (objął to stanowisko w pierwszej połowie marca, zastępując Jacka Kurskiego) zaznaczył również, że obecnie „ze względów bezpieczeństwa dziennikarze nie uczestniczą w montażu materiałów”.

Maciej Łopiński w swojej odpowiedzi wskazuje, że „samowolne” działanie montażysty spowodowało nie tylko publiczne stawianie zarzutów, ale również „falę hejtu pod adresem dziennikarki realizującej materiał”. „Mogę wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji, która doprowadziła do stawiania przez pana, jak się okazało – nieuzasadnionych, zarzutów o rzekomej cenzurze prewencyjnej w Telewizji Polskiej SA” – podsumowuje Łopiński.

Na stronie TVP Bydgoszcz ponownie dostępne jest wydanie „Zbliżeń” z 4 kwietnia. Materiał z wypowiedzią właściciela księgarni zawiera oryginalne kolory flagi.

PEŁNA TREŚĆ LISTU ADAMA BODNARA DO P.O. PREZESA TVP MACIEJA ŁOPIŃSKIEGO

ODPOWIEDŹ P.O. PREZESA TVP MACIEJA ŁOPIŃSKIEGO

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści