Bydgoszcz
22C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H 22 • L 21
25C
Sr
25C
Czw
25C
Pt
25C
Sob
28C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRzeka Muzyki popłynie w lipcu i sierpniu
Rzeka Muzyki
14.06.2016 | 14:43

Rzeka Muzyki popłynie w lipcu i sierpniu

Rzeka Muzyki, to dziewięć wyjątkowych koncertów nad Brdą.

Na zdjęciu: Graficzna zapowiedź kolejnej edycji Rzeki Muzyki

Fot. Stanisław Gazda

 

Dziewięć niedzielnych koncertów od 3 lipca do 28 sierpnia złoży się na tegoroczny cykl pn. Rzeka Muzyki, organizowany na wodzie,  w amfiteatrze Opery Nova.

Producent tegorocznego cyklu Jacek Pawlewski zapowiedział, iż tegoroczny muzyczny rejs rzeką Brdą, statkiem pełnym nut, rozpocznie się od Krakowa i powiedzie poprzez Sekwanę, Dunaj nad Adriatyk, a następnie aż do Nowego Jorku nad rzekę Hudson, by  stamtąd przez Kraków powrócić do Bydgoszczy. Każdy kto w kolejną niedzielę, począwszy od 3 lipca przyjdzie do amfiteatru Opery Nova, powinien odnaleźć bliskie mu muzyczne klimaty i style.

Każdy koncert będzie wyjątkowy, bo wyjątkowy będzie każdy jego wykonawca. Rzekę Muzyki zainauguruje koncert „Belezza Opera Trio” – trójki wspaniałych artystów sceny operowej, nagradzanych na wielu europejskich festiwalach, którzy wykonają słynne arie na sopran, tenor i baryton. Kolejnym wykonawcą będzie Romuald Szałek z zespołem – mistrz fletów podłużnych, który swoją muzyczną przygodę zaczynał w Bydgoszczy, wykona utwory relaksujące, ale dające też wiele pozytywnej energii. Będą to utwory z jego ostatniej płyty wieńczącej jego 30-letnią działalność artystyczną. W połowie lipca pojawi się Monika Węgiel, aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie, która oczaruje słuchaczy zachwycającymi interpretacjami piosenek Edith Piaf. W kolejną niedzielę za sprawą Sokół Orkestar przeniesiemy się na Bałkany. Muzycy orkiestry fascynują się muzyką etniczną, wykonywaną na instrumentach dętych i blaszanych, w tym starymi, niemal zapomnianymi melodiami z terenów Polski. Następny wykonawca, to bydgoszczanin Piotr Nowak, stypendysta Miasta Bydgoszczy, pianista niezwykle utalentowany, kształcący się u „producentki” laureatów konkursów chopinowskich  – prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

W sierpniowe niedziele będą cztery koncerty. Jako pierwsi wystąpią członkowie Atom String Quartet z koncertem zatytułowanym „Jazz ze smyczkiem”. Są oni laureatami trzech „Fryderyków”, wielokrotni uczestnicy Jazz Jamboree i wielu innych festiwali jazzowych w kraju i zagranicą. W połowie sierpnia na muzycznej scenie przed Operą Nova pojawi się Natalia Świerczyńska, finalistka programu The Voice of Poland, z piosenkami Franka Sinatry. To wielka rzadkość, kiedy kobieta wykonuje jego piosenki, więc powinna być to nie lada muzyczna atrakcja. Jazz Band Ball Orchestra przywiezie ze sobą zaprzyjaźnionego z zespołem Stanleya Breckenridga. Geniusze polskiego jazzu, najstarszy polski zespół jazzowy zagrają w Bydgoszczy 21 sierpnia. Tydzień później Rzekę Muzyki zakończy recital artystów, których nikomu nie potrzeba przedstawiać: Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska.

Koncerty będą bezpłatne i bez względu na pogodę odbywać się będą w plenerze. A usłyszy o nich cała Polska, ba cały świat, m.in. za sprawą patronatów medialnych TVP Kultura i Polonia.

 


Powiązane treści