Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przeładowana ciężarówka z szambami jechała S5 pod Bydgoszczą

Dodano: 12.05.2023 | 11:09

Na zdjęciu: Przypuszczenia potwierdziły się - pojazd był przeładowany.

Fot. ITD

W środę (10 maja) na S5 w okolicach Bydgoszczy kujawsko-pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali kierowcę zespołu pojazdów przewożącego szamba. Przypuszczenia potwierdziły się – pojazd był przeładowany.

Podczas działań na S5 pod Bydgoszczą inspektorzy wytypowali do kontroli zespół pojazdów przewożący cztery duże betonowe szamba z pokrywami. Podejrzewając, że może być przeładowany inspektorzy skierowali go na stanowisko kontrolne przy ulicy Grunwaldzkiej. Tam dokonano jego ważenia.

Waga wskazała rzeczywistą masę zespołu pojazdów 57 ton. Zatem 40-tonowa norma jego dopuszczalnej masy całkowitej została przekroczona aż o 17 ton. Tak duża masa przewożonych ładunków spowodowała także przekroczenia dopuszczalnych nacisków wszystkich osi, nawet o ponad sześć ton – podkreśla wojewódzki oddział ITD. I dodaje, że tak znacznie przekroczone dopuszczalne masy całkowite pojazdów i przekroczone dopuszczalne naciski osi powodują przyspieszoną degradację dróg oraz powstawanie spękań i kolein w nawierzchni.

Inspektorzy wydali kierowcy zakaz dalszej jazdy do czasu przywrócenia normatywności zespołu pojazdów, co wiązało się z koniecznością odłączenia przyczepy z dwoma zbiornikami i zdjęcia z samochodu ciężarowego jednego zbiornika, które pozostały na punkcie kontrolnym ITD. Wcześniej kierowca został ukarany mandatem karnym, a wobec jego pracodawcy, który był nie tylko przewoźnikiem, ale także producentem i załadowcą szamb, zostało wszczęte postępowanie o nałożenie kary pieniężnej w wysokości 15 tysięcy złotych – informuje ITD.

NIE PRZEGAP: Kominiarze opanowali Bydgoszcz. Zobacz zdjęcia z przemarszu!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments