Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sąd nad Emilianowem. Kolejny apel o dalszą realizację inwestycji

Dodano: 19.06.2024 | 12:10

Na zdjęciu: Czy stacja w Emilianowie stanie się węzłem przeładunkowym, czy pozostanie symbolem utraconej szansy na rozwój Bydgoszczy?

Fot. Alicja Chrobak

Zbliża się sądny dzień dla kluczowej bydgoskiej inwestycji – budowy terminalu intermodalnego w Emilianowie. Na jutro (20 czerwca) planowano walne zgromadzenie spółki odpowiedzialnej za przygotowanie budowy portu; jeśli nie otrzyma ona około pół miliona złotych, to zostanie postawiona w stan upadłości – pojawiły się jednak sygnały, że posiedzenie odbędzie się tydzień później. Apel o dalsze funkcjonowanie Terminalu Intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo skierowało Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.

Od kilku lat bydgoscy społecznicy i politycy bez względu na barwy polityczne walczą o realizację portu multimodalnego w Emilianowie. Inwestycja ma pomóc portom Gdańsku i Gdyni w przeładunku towarów. Przygotowania do budowy terminalu są zaawansowane – udało się osiągnąć gotowość do wstępnego aplikowania o środki unijne, a także ustalono, że kontenery będą obsługiwane za pomocą dwóch suwnic szynowych.

W ostatnich dniach pojawiły się jednak sygnały, że inwestycja może zostać wyhamowana, ponieważ spółka celowa… nie ma środków na dalsze funkcjonowanie. Obecny stan konta wystarczy na jej działalność do końca lipca. O to, by realizacja terminu nie została „uwalona”, zaapelowali politycy Prawa i Sprawiedliwości, jak i wojewoda Michał Sztybel. Przedstawiciel rządu w terenie zorganizował spotkanie w tej sprawie – na nim prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo Paweł Bukowski podał, że na jej dalsze funkcjonowanie potrzeba jedynie pół miliona złotych. Dla porównania – koszt realizacji całego portu szacuje się na 150 milionów złotych.


CZYTAJ TAKŻE: Bój o pół miliona złotych. Od tej kwoty zależy powstanie portu w Emilianowie


Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo miało odbyć się 20 czerwca. Jak jednak informuje Portal Kujawski, zebranie zostanie przełożone na następny tydzień z inicjatywy głównego udziałowca – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Bez względu na termin, to na walnym może zapaść fatalna decyzja dla Bydgoszczy. Przypomnijmy, że pozostałymi udziałowcami spółki są PKP oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – ten ostatni deklarował zwiększenie zaangażowania finansowego zgodne do ilości posiadanych udziałów w spółce.

Apel Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska w sprawie dalszych losów terminalu w Emilianowie

By wpłynąć na przedstawicieli KOWR, PKP S.A., BPPT a także na prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska skierowała apel o to, by spółka celowa otrzymała środki na kontynuację przygotowań do budowy centrum przeładunkowego. – Od początku istnienia projektu terminalu w Emilianowie widać włożoną pracę i środki finansowe w jego przygotowanie. Zbudowane fundamenty logistyczne mają potencjał przekształcić nasz region w strategiczny węzeł transportowy. Inwestycje te przyciągnęły już zainteresowanie wielu kluczowych partnerów – podkreśla prezes organizacji Piotr Cyprys.

Stowarzyszenie argumentuje, że realizacja projektu przyniesie liczne korzyści dla Bydgoszczy i całego regionu, m.in. zwiększenie znaczenie miasta i okolic na logistycznej mapie Polski, co doprowadzi do przyciągnięcia inwestycji oraz utworzenia nowych miejsc pracy. W konsekwencji przyniesie to zwiększenie dochodów miasta i regionu.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budowa portu multimodalnego w Emilianowie zagrożona? Bydgoscy politycy apelują o pieniądze


W związku z obecną sytuacją finansową spółki, apelujemy do wszystkich akcjonariuszy o natychmiastowe wsparcie. Szczególnie zwracamy się do zastępcy dyrektora generalnego KOWR Jana Szopińskiego (byłego posła, wicemarszałka województwa, wiceprezydenta, radnego), prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Rady Miasta Bydgoszczy i prezesa zarządu PKP S.A Alana Beroud – zaznacza SMB.

Jak podkreśla prezes Cyprys, terminal w Emilianowie to projekt o ogromnym znaczeniu dla Bydgoszczy i całego regionu. – Jego realizacja jest możliwa tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wsparciu finansowemu wszystkich akcjonariuszy. Projekt ma szansę przekształcić nasz region w nowoczesne centrum logistyczne. Liczymy na odpowiedzialność, bo taka szansa może się już nie powtórzyć – puentuje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
14 dni temu

A to nie Bruski będący współwłaścicielem spółki doprowadził do takiego stanu? Czy ktoś naprawdę myśli że to KOWR albo PKP będzie zajmowało się naszymi sprawami bo jak na razie to Rauszu udaje że problemu nie ma.

Piotrek
Piotrek
13 dni temu

Bruski to leń i nieudacznik!