Bydgoszcz
8C
Słonecznie
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 9 • L 7
13C
Wt
15C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISanepidy wygrały. Ustawa demontująca inspekcję sanitarną do poprawki
19.07.2017 | 11:44

Sanepidy wygrały. Ustawa demontująca inspekcję sanitarną do poprawki

Bitwa wygrana, ale wojna jeszcze nie...

Na zdjęciu: Baner na płocie okalającym budynek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy,

Fot. Stanisław Gazda

W sanepidach w całym kraju odbywały się protesty przeciwko powołaniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, mającej odebrać część kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Protesty związane były także m.in. z obawą zwolnień pracowników. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o PIBŻ nie odbędzie się, ponieważ projekt został wycofany z Sejmu. Ma wrócić, ale już w innej formie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowa ustawa o Sanepidzie. Trwa pogotowie strajkowe

-Bitwa została wygrana, ale wojna jeszcze nie. Dobre i to, że decydentów przekonały nasze argumenty. To będzie to tylko z korzyścią dla nas wszystkich, zwłaszcza dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków – mówi w rozmowie z nami Marek Drążyk, Przewodniczący Sekcji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Kilka tygodni temu ustawa dotycząca połączenia inspekcji odpowiadających za nadzór nad bezpieczeństwem żywności i przekazania kompetencji w tym zakresie Ministerstwu Rolnictwa została przyjęta przez Radę Ministrów i skierowana do prac w Sejmie. Przy towarzyszących protestach pracowników sanepidów i krytyce „Solidarności”, zaczęły się pojawiać glosy, że rząd rozważa wycofanie się z reformy. Rząd nie rezygnuje zupełnie z wprowadzenia ustawy. Ma być ona wdrożona w innej formie. Być może nowa inspekcja żywności powstanie obok sanepidu.


Powiązane treści