Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 14 • L 13
18C
Nd
17C
Pon
19C
Wt
22C
Sr
17C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleSędzia bydgoskiego Sądu Rejonowego bez immunitetu. Sąd Najwyższy dał zgodę na jego zatrzymanie
Sąd Rejonowy Bydgoszcz_ szyld - SF
26.05.2020 | 06:34

Sędzia bydgoskiego Sądu Rejonowego bez immunitetu. Sąd Najwyższy dał zgodę na jego zatrzymanie

Sprawa rozpatrywana była w poniedziałek w Sądzie Najwyższym.

Na zdjęciu: Sprawa, którą w poniedziałek rozpatrywała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego dotyczyła sędziego bydgoskiego Sądu Rejonowego.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Jest zgoda Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na to, aby uchylić immunitet sędziemu bydgoskiego Sądu Rejonowego, który jest podejrzewany o gwałt. – Decyzja jest nieprawomocna – mówi rzecznik izby.

W poniedziałek (25 maja) odbyło się posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, podczas którego – jak podaje Polska Agencja Prasowa – wydano decyzję o uchyleniu immunitetu sędziemu bydgoskiego Sądu Rejonowego. Ponadto wyrażono zgodę na jego zatrzymanie i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.

Rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Piotr Falkowski mówi, że postanowienie jest nieprawomocne. Dopiero po jego uprawomocnieniu, śledczy będą mogli złożyć sędziemu zarzut zgwałcenia. Od poniedziałku natomiast sędzia jest zawieszony w czynnościach i jego uposażenie zostało obniżone o 40%.

Jak pod koniec kwietnia informował portal tvp.info, w czerwcu ubiegłego roku miało dojść do brutalnego gwałtu na sędzi, która także pracuje w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Według portalu, obu sędziów łączyły stosunki osobiste. Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej złożył Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Śledczy nie ujawniają szczegółów sprawy, zdradzają jedynie, że zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania pozwoli zabezpieczyć prawidłowy tok prowadzonego śledztwa. Za gwałt grozi kara do dwunastu lat pozbawienia wolności.

Sędziemu w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania tego postanowienia przysługuje odwołanie do Wydziału II Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści