Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 8 • L 8
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISegregacja odpadów w czasie pandemii. Co robić z maseczkami i rękawiczkami?
śmieci bydgoszcz
01.04.2020 | 18:44

Segregacja odpadów w czasie pandemii. Co robić z maseczkami i rękawiczkami?

Na zdjęciu: Maseczki, rękawiczki czy pojemniki po środkach dezynekcji należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.

Fot. pxhere

Z dwóch powodów mieszkańcy Bydgoszczy mają w ostatnich dniach więcej pytań o segregację odpadów. Nie dość, że w trzech sektorach miasta zmienił się właśnie odbiorca, to problemy tworzy też pandemia koronawirusa.  Co dzieje się z odpadami z miejsc kwarantanny? Gdzie wyrzucać tak popularne ostatnio rękawiczki czy maseczki?

Od ubiegłego tygodnia nowe obowiązki związane z obsługę osób objętych w Bydgoszczy kwarantanną ma ProNatura. – Tych adresów przybywa. Dlatego też apelujemy o maksymalne przestrzeganie zasad segregacji oraz harmonogramów odbioru odpadów – mówią przedstawiciele spółki. Znane mieszkańcom od kilku miesięcy zasady segregacji nie zmieniły się. Osoby nieobjęte obowiązkową kwarantanną muszą segregować odpady i stosować się do harmonogramu ich odbioru jak dotychczas.

Przedmioty, które pojawiły się w naszych domach w związku z pandemią, czyli maseczki, rękawiczki, pojemniki po środkach dezynfekcji, a także chusteczki czy brudne ręczniki należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. – Wyrzucając odpady zmieszane, należy użyć dwóch lub trzech możliwie mocnych worków (jeden wewnątrz drugiego), a następnie szczelnie zamknąć lub związać worek i umieścić w pojemniku – wyjaśniają pracownicy ProNatury. – Po wyrzuceniu śmieci należy dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce. Można również używać jednorazowych rękawiczek, które następnie wyrzucamy do nowego worka z odpadami zmieszanymi.

Zobacz także: ProNatura z propozycjami na czas kwarantanny. Filmy, wirtualny spacer i własna śmieciarka

A co w przypadku osób objętych kwarantanną? Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną oraz w innych miejscach wyznaczonych do odbywania kwarantanny, nadal należy traktować jako odpady komunalne. Należy jednak podkreślić, że odpady z miejsc kwarantanny nie mają żadnej styczności z pozostałymi odpadami, które wytwarzane są przez wszystkich mieszkańców. Są odbierane osobno w godzinach nocnych, bezpośrednio z miejsc kwarantanny, bez umieszczania ich w zbiorczych pojemnikach. Szczegóły dotyczące na przykład godzin odbioru odpadów z miejsc objętych kwarantanną są przekazywane przez pracowników biura obsługi klienta ProNatury bezpośrednio osobom objętym kwarantanną.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia zmienił się odbiorca odpadów w trzech sektorach miasta: sektorze nr 2 (osiedla: Bydgoszcz Wschód-Siernieczek-Brdyujście, Nowy Fordon), sektorze nr 4 (osiedla: Bielawy, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto) oraz sektorze nr 5 (osiedla: Czyżkówko, Flisy, Okole, Osowa Góra, Piaski, Smukała-Opławiec-Janowo). Miejsce Remondisu zajęła firma Komunalnik. – Mieszkańcy nie będą mieli żadnych dodatkowych obowiązków w związku ze zmianą firmy. Dotychczasowe deklaracje pozostają aktualne. Harmonogram odbioru również się nie zmienia – wyjaśniał w ostatnich dniach marca wiceprezydent miasta Michał Sztybel.

Zmiana wiązała się z wymianą ponad 40 tysięcy pojemników. Do 1 kwietnia Komunalnik miał obowiązek dostarczyć nowe. Jeżeli jednak gdziekolwiek pojawiają się problemy, mieszkańcy mogą zgłaszać to poprzez infolinię: 52 58-58-000 lub mailowo na adres odpady@um.bydgoszcz.pl. – Wszystkie uwagi i opinie niezwłocznie przekazujemy wykonawcy, firmie Komunalnik, która ma obowiązek uzupełnić brakuje pojemniki. Jednocześnie chciałbym prosić o zrozumienie, bo wymiana pojemników na tak dużą skalę nie miała jeszcze nigdy miejsca w naszym mieście – mówił Sztybel.

Urząd miasta przypomina także, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy wstrzymali działalność w związku ze stanem epidemicznym nie muszą płacić za wywóz śmieci. Zwolnienie z opłat musi poprzedzić złożenie nowej deklaracji w Biurze Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi. Szczegóły, a także wzory deklaracji można znaleźć na stronie www.czystabydgoszcz.pl.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lokalny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lokalny
Gość
Lokalny

Osoba, która organizowała przetarg i nie przewidziała w nim procedury płynnej zmiany uslugodawcy okazała sie niekompetentna i powinna wyleciec z roboty. To, ze myslała, ze Remondis pozostanie kompletnie nie tłumaczy tego partactwa. Panuje totalny chaos.

Powiązane treści