Bydgoszcz
-3C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -3 • L -3
6C
Sr
6C
Czw
2C
Pt
5C
Sob
7C
Nd
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIAdam Bielecki „zahipnotyzował” słuchaczy swoimi opowieściami… [ZDJĘCIA]
Adam Bielecki himalaista Bydgoszcz
05.04.2018 | 22:33

Adam Bielecki „zahipnotyzował” słuchaczy swoimi opowieściami… [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Adam Bielecki, himalaista, uczestnik niedawnej zimowej wyprawy na K2.

Fot. Stanisław Gazda

Kolejka chętnych do wejścia na salę koncertową Filharmonii Pomorskiej ciągnęła się przez całe foyer aż do schodów. Żeby posłuchać prelekcji Adama Bieleckiego, himalaisty, pierwszego człowieka, który stanął zimą na Gaszerbrumie I oraz Broad Peak, zdobywcy Makalu i najtrudniejszej góry Karakorum – K2 przyszło blisko dziewięćset osób.

Bielecki mówił o sobie jako o łączniku pomiędzy młodszym a starszym pokoleniem, o swoich początkach w czasach, kiedy wspinanie było sportem dość hermetycznym. Jego idole to: Kukuczka, Rutkiewicz oraz Kurtyka. Wie doskonale, co to radość i szczęście z dojścia na szczyt, ale też doskonale zna smak porażek. Zawsze przyjmuje je z pokorą, gdyż – jak mówi – z nich można nauczyć się najwięcej.

Alpinista i himalaista wspominał początki swojej pasji, której zdecydował się poświecić już w wieku 8 lat. Opowiadał o przygotowaniach do wypraw trwających niekiedy nawet do dwunastu tygodni. Słuchacze mogli się dowiedzieć także o codziennych życiu w obozie podczas próby zdobycia szczytu.

Sporo miejsca Bielecki poświęcił ekspedycji, której losy wielu Polaków śledziło z zapartym tchem. 27 stycznia 2018 roku, wspólnie z Denisem Urubką, Jarosławem Botorem i Piotrem Tomalą przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, ruszając na pomoc Élisabeth Revol. Wspinając się wraz z Urubką, w godzinach nocnych, Bielecki dotarł do Revol i udało im się sprowadzić ją do obozu. Dojście do Tomasza Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe. Wspinacz podkreślał, że decyzja o ruszeniu na pomoc uwięzionym himalaistom była jedyną, którą mogli podjąć, gdyż w całym Pakistanie nie było akurat nikogo innego, kto był przygotowany fizycznie do tego typu akcji.

Po prelekcji przyszedł czas na pytania ze strony widowni, ale o tym w oddzielnym materiale już w piątek…


Powiązane treści