Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSiedziba Wojska Obrony Terytorialnej jednak w Toruniu. „Bydgoszcz ma już wiele innych instytucji”
05.03.2018 | 20:10

Siedziba Wojska Obrony Terytorialnej jednak w Toruniu. „Bydgoszcz ma już wiele innych instytucji”

Informację potwierdziło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na zdjęciu: Siedziba kujawsko-pomorskiej brygady WOT powstanie w Toruniu.

Fot. Robert Suchy/MON

Nie w Bydgoszczy, a w Toruniu ulokowana zostanie siedziba 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Informację tę potwierdziło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Decyzję o utworzeniu siedziby w Bydgoszczy, a nie jak wcześniej zapowiadano w Toruniu, podjął jesienią ub. roku ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Teraz jednak jego następca, Mariusz Błaszczak, na wniosek dowódcy WOT, gen. bryg. Wiesława Kukuły, zdecydował się na wariant toruński. – „Decyzja została podjęta na podstawie analizy i wniosków wypracowanych w oparciu o przeprowadzone przeglądy infrastruktury na terenie całego województwa, a także wniosków z tymczasowego funkcjonowania dowództwa w Bydgoszczy” – napisał w odpowiedzi na interpelację posła Pawła Skuteckiego (Kukiz’15) wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że podstawowym kryterium były względy operacyjno-taktyczne oraz ekonomiczne.

Jak zapewnia sekretarz stanu w MON, infrastruktura dostępna w Toruniu pozwala na rozmieszczenie tam zarówno dowództwa i bezpośrednio podległych pododdziałów, jak i batalionu lekkiej piechoty, zaś tamtejszy poligon umożliwi realizację szkoleń. Zdaniem Skurkiewicza decyzja będzie miała „pozytywny wpływ na równomierny rozwój województwa”, a „w Bydgoszczy jest już wiele instytucji wojskowych – zarówno narodowych, jak i sojuszniczych”.

Przyszła lepsza zmiana, jedna pani poseł poszła do drugiego pana posła, poszeptała i mamy: siedziba WOT będzie w Toruniu. Zanim bydgoscy posłowie PiS się zorientowali, już jest pozamiatane – skomentował poseł Skutecki. Wspomniana przez niego „pani poseł” to Anna Sobecka. Toruńska parlamentarzystka PiS-u już w styczniu pomysł ulokowania kujawsko-pomorskiej siedziby WOT nazwała bulwersującym. „Nie kryję zaskoczenia tą nagłą decyzją oraz wyrażam stanowczy sprzeciw wobec tej zmiany. Toruń posiada odpowiednie zaplecze techniczne i dobrze zorganizowaną infrastrukturę wojskową. Ponadto z ulokowaniem Dowództwa Brygady WOT w naszym mieście wiązano nadzieje na nowe miejsca pracy” – pisała wtedy posłanka. Teraz jej zabiegi przyniosły skutek.

W odpowiedzi na interpelację Skuteckiego MON poinformował również, że zatwierdzony został harmonogram zadań 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na lata 2018-2020. Wśród planów znajduje się rozwój infrastruktury w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu oraz Grudziądzu. Już wcześniej potwierdzono, że dowódcą kujawsko-pomorskiej brygady będzie płk. Krzysztof  Stańczyk, a szkolenie ochotników w jednostce ma się rozpocząć na przełomie 2018 i 2019 roku.


Powiązane treści