Bydgoszcz
18C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 18 • L 17
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
29C
Sob
31C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSiódmy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy. I to zupełnie nową trasą
15.12.2019 | 14:43

Siódmy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy. I to zupełnie nową trasą

Na zdjęciu: W tegorocznej edycji Orszak Trzech Króli podążał m.in. ulicą Toruńską. Przyszłoroczna trasa będzie zupełnie inna.

Fot. Stanisław Gazda

6 stycznia, już po raz siódmy ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. I to zupełnie nową trasą.

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w Bazylice św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. O godzinie 13:00 barwny orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pasterze, królowie i wszyscy uczestnicy Orszaku pokłon oddadzą Dzieciątku Jezus.

Scenariusz tej jednej z największych, plenerowych imprez w Polsce oparty jest na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

– Pragniemy szczególnie zwrócić uwagę na przepiękne utwory kolędowe, których autorami byli polscy poeci i do których muzykę komponowali wybitni kompozytorzy. Chcemy aby wybrzmiały zarówno znane jak i zapomniane fragmenty polskich kolęd. Tych, które dla każdego z nas są wspomnieniem z dzieciństwa, radosnym czasem przeżywanym w gronie najbliższych, a przede wszystkim modlitwą. Jak co roku wyjdziemy z nimi  poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszego miasta. Tym razem aktorzy naszej orszakowej sceny będą mówić do nas właśnie słowami polskich kolęd. Kolędy najlepiej, najpiękniej a jednocześnie najprościej mówią nam o Bożym Narodzeniu – powiedzieli Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy Bydgoskiego Orszaku.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2020 – „Cuda, cuda ogłaszają”  jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Pod tym hasłem wspominana będzie również Bitwa Warszawska, która została nazwana Cudem nad Wisłą, a która miała miejsce 100 lat temu. Jednocześnie organizatorzy chcą też nawiązać do 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy oraz 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, który zajmuje szczególne miejsce w naszej historii.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Odtwórcami głównych ról są aktorzy – amatorzy. Jak co roku organizatorzy będą rozdawać papierowe korony i nalepki. Dzieci będą mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. Zachęcają też każdego do przyłączenia się do orszaku i przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Policjanci
Policjanci
1 rok temu

Może organizowany przez wolontariuszy….ale zabezpieczenie policji i straży miejskiej to co?

Powiązane treści