Bydgoszcz
17C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 18 • L 17
18C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
16C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczTurystykaSkarb już wkrótce trafi na wystawę. „Chcemy go pokazać bydgoszczanom”
23.01.2018 | 11:21

Skarb już wkrótce trafi na wystawę. „Chcemy go pokazać bydgoszczanom”

Już wkrótce zostanie otwarta wystawa w muzeum.

Na zdjęciu: Skarb został znaleziony na początku roku.

Fot. Robert Grochowski, Janusz Flemming

Skarb odkopany przez archeologów w Katedrze Bydgoskiej zostanie pokazany na ekspozycji w muzeum okręgowym. Na wystawie będzie można zobaczyć wszystkie przedmioty znalezione przez badaczy.

2 stycznia pod posadzką prezbiterium w bydgoskiej katedrze archeolodzy odkryli ponad 480 monet i około 200 artefaktów pochodzących z XVII wieku. Większość z nich pochodzi ze Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. W ostatnich tygodniach prowadzono prace mające na celu konserwację oraz opisanie skarbu i choć działania jeszcze się nie skończyły, to już niedługo znalezisko zostanie zaprezentowane bydgoszczanom.

Wystawa, na której znajdą się wszystkie znalezione przedmioty, zostanie zainaugurowana jeszcze w lutym. – Chcemy udostępnić te cenne znalezisko bydgoszczanom i wszystkim, którzy chcą obejrzeć je na żywo – mówi Jarosław Kozłowski z działu numizmatyki MOB. – Dlatego w porozumieniu z konserwatorami zabytków zdecydowaliśmy się na ekspozycję skarbu przed zakończeniem wszystkich prac konserwatorskich. W związku z tym, wiele przedmiotów może jeszcze nosić ślady korozji – tłumaczy.

Wystawa zorganizowana będzie w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. Skarb ma zostać pokazany w specjalnie do tego celu przeznaczonej sali i będzie opatrzony odpowiednim komentarzem. Po ekspozycji chętnych oprowadzać będą kuratorzy. Docelowo, po niezbędnych pracach konserwatorskich, które systematycznie będą prowadzone, przedmioty w odmłodzonej wersji wrócą na wystawę stałą w bydgoskim muzeum.


Powiązane treści