Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Skargi na połączenia autobusowe Bydgoszcz-Koronowo. Co z obietnicami burmistrza?

Dodano: 17.01.2024 | 08:40

Na zdjęciu: Przewoźnicy tłumaczą od wielu lat, że zwiększenie częstotliwości jest nieekonomiczne

Fot. IN

Patryk Mikołajewski w czasie kampanii wyborczej w 2018 roku deklarował podjęcie współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy celem rozbudowy siatki połączeń komunikacji MZK Bydgoszcz o Gminę Koronowo, podobnie jak skomunikowano już gminy Osielsko, Dobrcz, Białe Błota, Nowa Wieś Wielka. Żadne takie połączenia nie zostały uruchomione. Tymczasem coraz więcej osób narzeka na jakość komunikacji autobusowej w gminie Koronowo.

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec, który ma szereg zastrzeżeń co do jakości połączeń autobusowych relacji Bydgoszcz-Koronowo. Ma on również żal do władz samorządowych, że lekceważąco podchodzą do tego problemu. Mieszkaniec nie ukrywa rozgoryczenia. – Ludzie muszą lawirować pomiędzy dwoma przewoźnikami, żeby dotrzeć lub wrócić z pracy z Bydgoszczy – twierdzi mieszkaniec. – Wykupują jeden bilet miesięczny u jednego przewoźnika i drugi u drugiego. A i tak w soboty ciężko wrócić z Bydgoszczy, a w niedzielę to już w ogóle jest poważny problem. Koszt dojazdu jest spory. Jeżeli ktoś kupi bilet u jednego przewoźnika i jeździ na różne zmiany, nie ma opcji, żeby wrócił z pracy, bo ostatni autobus jedzie o godz. 21.30. Kupuje więc bilet PKS, gdyż ten odjeżdża o godz. 22.30. Przewoźnicy nie pochylają się nad problemem, bo go nie widzą. Samorządowcy też nie są skorzy do pomocy. Ludzie zbierają się po kilka osób i jadą autami. Nie każdy ma jednak taką możliwość – dodaje.

Będzie jeszcze gorzej?

Mieszkaniec ma ponadto obawy, że może być jeszcze gorzej jak kierowcy zaczną odchodzić na emerytury. Niewykluczone również, że bilety w dalszym ciągu będą coraz droższe. Odniósł się on także do komfortu jazdy PKS-ami. Zdaniem mieszkańca za takie pieniądze stoi on na bardzo niskim poziomie.

Postanowiliśmy sprawdzić te informacje. Faktycznie ostatni autobus FRbus z Bydgoszczy wyjeżdża o godz. 21.30, natomiast PKS o godz. 22.30. W niedziele ostatni autobus wyjeżdża o godz. 18.35. W niedziele FRbus nie kursuje.

Burmistrz nie widzi problemu?

Wśród pasażerów, a także w mediach społecznościowych podobnych opinii można znaleźć więcej. – To prawda, bilety coraz droższe, mało połączeń, że wyjazd np. do Bydgoszczy to jak wyprawa na koniec świata, nie każdy ma samochód, radni wraz z burmistrzem tego nie widzą bo mają auta – twierdzi pan Zenon. – Zgadzam się cena za dojazd kosmiczna i do tego w weekend masakra – to natomiast opinia pani Wioletty. – Są ludzie którzy pracują, FRBus w niedziele żadnego kursu, a PKS dwa kursy. To chore, bo mając do pracy po południu to musisz jechać rano, a ostatni w niedziele PKS z Bydgoszczy to 18.30. Drugi temat dojazdu z Koronowa na Park Przemysłowy. Dużo ofert pracy, ale niestety dojazdu brak. Inne miejscowości potrafiły mieszkańcom pomóc. Byłoby dobrze, gdyby wreszcie ktoś coś z tym zrobił – dodaje pani Wioletta.

Patryk Mikołajewski naobiecywał bardzo dużo

Sprawa połączeń autobusowych na terenie gminy Koronowo to temat tabu. Przewoźnicy tłumaczą od wielu lat, że zwiększenie częstotliwości jest nieekonomiczne. Światełkiem w tunelu była kampania wyborcza w 2018 roku, kiedy to ubiegano się o fotel burmistrza. Ówczesny kandydat – a następnie burmistrz – Patryk Mikołajewski naobiecywał w tym zakresie mieszkańcom wiele. – Prowadzenie działań zmierzających do reaktywacji połączeń pasażerskich na linii kolejowej 241 Tuchola-Koronowo, wraz z pozyskaniem zewnętrznego finansowania budowy przedłużenia linii kolejowej do Bydgoszczy – czytaliśmy w programie wyborczym Patryka Mikołajewskiego i jego komitetu „Koronowo Budzi Się”. – Poprawa dostępności komunikacyjnej miejscowości dzisiaj wykluczonych np. linia autobusowa do takich miejscowości jak Sokole Kuźnica, Glinki. Samociążek Wieś. Podjęcie współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy celem rozbudowy siatki połączeń komunikacji MZK Bydgoszcz o Gminę Koronowo, podobnie jak skomunikowano już gminy Osielsko, Dobrcz, Białe Błota, Nowa Wieś Wielka. Pozyskanie środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów dla małych miejscowości z programu „Gepard” z przeznaczeniem na profesjonalny, spełniający oczekiwania mieszkańców dowóz dzieci do szkół. Cargo-Koronowo – współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami w ramach transportu towarów koleją. Szacowany transport towarów np. na trasie Koronowo-Chiny to 14 dni. Uruchomienie dwóch sezonowych linii turystycznych obsługiwanych autobusami zabytkowymi. Celem jest likwidacja wykluczenia społecznego mieszkańców z powodu braku komunikacji oraz rozwój gospodarczy i turystyczny w oparciu o niewykorzystaną linię kolejową – deklarował Mikołajewski.

Ucierpią prywatni przewoźnicy?

Obietnic nie udało się zrealizować. Mieszkańcom mocno zależało na uruchomieniu linii podmiejskiej z Bydgoszczy do Koronowa. O powody nieuruchomienia komunikacji pytaliśmy w ubiegłym roku w koronowskim ratuszu. Odpowiedzi udzielił zastępca burmistrza Sławomir Marszelski. – Analiza projektu oraz szereg rozmów z lokalnymi przewoźnikami wskazała, że prowadzenie rozmów z MZK Bydgoszcz o przedłużenie linii miejskiej może skutkować częściową, a nawet całkowitą likwidacją przewozów transportu publicznego realizowanego na terenie gminy Koronowo przez prywatnych przedsiębiorców – tłumaczył nam Marszelski. – Transport gminy Koronowo utrzymywany jest z jednej głównej linii trasy Koronowo-Bydgoszcz-Koronowo. Zyski osiągane przez przewoźników z tej linii pozwalają utrzymywać inne mniej rentowne trasy. W związku z powyższym Gmina Koronowo nie rozważa uruchomienia komunikacji miejskiej z miastem Bydgoszcz – dodał samorządowiec.

700 tys. zł to za dużo?

Podczas jednego z czatów online burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski również odniósł się do sprawy. – Samo połączenie realizowane przez MZK dla gminy Koronowo, czyli skomunikowanie tak jak ma gmina Osielsko, wyliczono na przeszło 700 tys. zł – mówił burmistrz. – Nie jesteśmy w stanie podjąć rękawicy i takich wielkich pieniążków zapłacić – dodał. Przypomnijmy, że przebudowa płyty rynku w Koronowie wyniosła 4 mln 500 tys. zł, budowa szaletu przy ul. Tucholskiej 500 tys. zł, budowa pomostu na plaży w Pieczyskach 2 mln 395 tys. zł, budowa ul. Ogrodowej w Koronowie 6 mln 150 tys. zł, budowa ul. Sienkiewicza w Koronowie 4 mln, budowa placu zabaw i strefy rekreacji w Koronowie 3 mln zł. Sporo mają kosztować też przyszłe inwestycje. 5 mln 600 tys. zł planuje się przeznaczyć na zagospodarowanie stawu we Wtelnie, a 8 mln 699 tys. zł na przebudowę dawnej stołówki przy MGOK w Koronowie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
2 miesięcy temu

To poprostu ściema!
Poprzednik potrafił sobie poradzić i rozmawiał z mieszkańcami nawet na niewygodne dla niego tematy.

gość
gość
2 miesięcy temu

tak tak rajem podatkowym też już gmina miała być…

Marek
Marek
2 miesięcy temu

W Koronowie jest dziadostwo. Autobusów coraz mniej. Bilety kosztują krocie. Skoro inne miasteczka mogą mieć autobusy podmiejskie MZK to dlaczego Koronowo nie może mieć? Jacy zarządcy miasta taka komunikacja… Pan Marszelski to się nadaje do sadzenia np ziemniaków a nie zarządzaniem i pozyskiwaniem środków, funduszy czy też sponsorów. Kiedyś w Koronowie były występy zespołów w Amfiteatrze.. a dziś? Zero rozrywki. A do tego gdy człowiek chciałby się rozerwać i pojechać np w sobotę, niedzielę do Bydgoszczy to nie ma czym wrócić… Jednym słowem dziadostwo!!!

do Zenka
do Zenka
2 miesięcy temu

Dziś mi to przypomina tego chłopca z dzieciństwa, bo tak nazwała Pana burmistrza Pani Kierownik z UM koronowa  na sesji Rady Miejskiej  )który jest już dorosły jak mu się sprzeciwisz to tupie nogami zaciska pieści i wargi aby wymusić swoje wizje, które są z kosmosu a jego argumentacja „odpowiem Panu w duchu amerykańskiego żołnierza ” jest nie do przyjęcia zwłaszcza dla tych którzy nosili lub noszą mundur i to obojętnie w jakich czasach i jakiej narodowości . To nie jest forma dialogu „ będę za Pana się modlił ” bo i takie słowa padały w kierunku poprzednika z ust Pana Mikołajewskiego .… Czytaj więcej »

Panie Piotrze i Patryku
Panie Piotrze i Patryku
2 miesięcy temu

„Mówię synagoga bo tak ludzie mówią w Koronowie ” to nie argument bo na sesji RM zapisano nową nazwę z Poprzednika „ CK synagoga ” jak się zajmuje miejsce poprzednika to należy szanować UM i jego zapisów i przeznaczenia . Wszystkie inne nazwy są kłamstwem lub naruszają godność osób dla których Synagoga to Dom Boży .

Do wszystkich
Do wszystkich
2 miesięcy temu

Szanowni czytelnicy nie mam nic na przeciw, że ktoś zostaje burmistrzem , malarz, nauczyciel , kowal , lub inna osoba . Ale ufam takiej osobie, że jego kadra którą sam dobiera będzie odpowiedzialna i nie wdrażała własnych regulacji prawnych nie popartych prawem lub błędami . Budujesz, udostępni drogę dla pieszych lub przejście do domu lub skrzynek zbiorczych nie odpisuj pisząc o gruszkach jak petent zwraca uwagę na śliwki, nie wyrażaj w pismach urzędowych własnych opinii nie podpisuj się w dokumentach państwowych nie będąc urzędnikiem jakiegokolwiek urzędu . Zrozum że kierowca lub pieszy ma prawo do informacji na jakiej drodze się… Czytaj więcej »

Maria
2 miesięcy temu

Witam! Fakt ze ciężko dojechać do Bydgoszczy ale tez ciężko dojechać osoba niepelnosorawnym bo autobusy FR nie dostosowane. Bylam swiadkiem jak nie zabrano Pana na wózku inwalidzkim bo szybsza byla pani z wozkiem dzieciecym która stanela na środku autobusu I nie chciała złożyć tego wózka a kierowca nie zrobił z tym Nic.Jeszcze bardzo niegrzeczny byl dla Pana na wózku inwalidzkim.Troche kultutry by sie przydalo Panie kierowco z FR .Więc Pan na wózku został a następny autobus byl za godzinę gdzie temperatura byla uhemna

Filip
Filip
1 miesiąc temu

Słabo… Z roku na rok coraz gorzej z autobusami, dlaczego Pan doprowadził do tego burmistrzu? Jak zwykle obracanie przysłowiowego kota ogonem i zamiast poprawić jakość komunikacji publicznej… Może za pół bańki nowy kibel, marna stołówka z widowiskiem tylko na 90 osób za 4,5 MILIONA EURO?! dom towarowy jako trzeci urząd? A może wyczyścić pomniczek za pół miliona?