[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Skwer na Garbarach do remontu. W planach powstanie rzeźby patrona

Dodano: 21.06.2022 | 13:55

Na zdjęciu: Prace rewitalizacyjne prowadzone będą na Skwerze Józefa Kałużnego na Garbarach.

Fot. Archiwum

Ruszył przetarg na wyłonienie wykonawcy rewitalizacji Skweru im. Józefa Kałużnego na bydgoskich Garbarach. – Zakładamy, że prace zajmą około dwóch miesięcy – mówią miejscy urzędnicy.

Jak informują urzędnicy, w ramach prac na skwerze, który ma blisko 3,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni, zamontowanych zostanie dwanaście nowych ławek, nasadzone zostaną także nowe krzewy, a istniejące ścieżki będą przebudowane i wymieniona zostanie ich nawierzchnia. W planach jest także dodanie ciągów spacerowych w często uczęszczanych kierunkach. Już wiadomo, że prace remontowe będą prowadzone pod nadzorem archeologa, co może wpłynąć na ostateczny termin realizacji. Na Jezuickiej zakładają, że po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy, prace zajmą około dwóch miesięcy.

– Zakres prac zakłada między innymi usunięcie starych schodów przy ul. Kącik, budowę nowych ścieżek o nawierzchni mineralnej oraz z granitowej kostki. W miejscach kolizji ścieżek z korzeniami blisko rosnących robinii akacjowych stosowane będą żeliwne kratownice pod drzewa, mające na celu ochronę drzew – informują urzędnicy. Planowane jest nasadzenie m.in. irgi, jałowca, hortensji, tawuły, a także pięknie kwitnących bylin. – Projekt zieleni zakłada tworzenie kompozycji w których pojawią się takie gatunki jak: turzyca, liliowiec, bodziszek, żurawka, funkia i szałwia – doprecyzowano w komunikacie.

Ułożone zostaną również rury ochronne umożliwiające podprowadzenie oświetlenia do niewielkiego placyku o kolistym kształcie od strony tramwajowych przystanków. Docelowo ustawiona zostanie na nim instalacja artystyczna lub rzeźba, która będzie upamiętniała prof. J. Kałużnego. –  Jeszcze w tym miesiącu planujemy ogłosić konkurs na zaprojektowanie takiej instalacji – zapowiadają ratuszowi urzędnicy.

Skwer na Garbarach do remontu. W planach powstanie rzeźby patrona
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments