[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Słodkie Boże Narodzenie. Jakie wypieki warto mieć na świątecznym stole?

Dodano: 21.12.2022 | 14:44

Na zdjęciu: Gotowy zestaw do złożenia domku z piernika można kupić we wszystkich sklepach firmowych Piekarni Cukierni Poćwiardowski.

Fot. nadesłane

Tradycyjny sernik, makowiec na kruchym cieście czy piernik z powidłami śliwkowymi to dla wielu osób obowiązkowe wypieki na święta. Jednak każdy z nich można przygotować w nieco inny, oryginalny sposób. Przekonują o tym pracownicy Piekarni Cukierni Poćwiardowski, którzy przygotowali bogatą ofertę bożonarodzeniowych słodkości.

Największą popularnością co roku cieszy się kostka piernikowa, którą wypiekamy według przepisu sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Pan Jarosław, kierownik sieci sklepów Piekarni Cukierni Poćwiardowski i dodaje, że podobne ciasto można też znaleźć w innych formach.

Alternatywą dla kostki sprzedawanej na wagę jest tradycyjny piernik przełożony powidłami śliwkowymi, oblany czekoladą i posypany orzechami. Tegoroczną nowością jest ciasto piernikowe, które jest przełożone nie tylko powidłami, ale również kremem na bazie mascarpone, bitej śmietany i mleka skondensowanego.

Ponadto fanom wypieków z przyprawą korzenną na pewno przypadną do gustu piernikowe gwiazdki, choinki czy rolada z kremem pomarańczowo-czekoladowym. W sklepach Poćwiardowskich nie brakuje także pierniczków sprzedawanych w dwóch wersjach – udekorowanej lub do samodzielnego zdobienia.

Nowe pomysły na tradycyjne ciasta

Sernik z brzoskwinią, bezą i kruszonką czy może sernik z kawałkami czekolady? U Poćwiardowskich jest jedno i drugie. Nie brakuje też tradycyjnego sernika sprzedawanego nie tylko od święta.

Tak samo jest w przypadku makowca, który występuje w formie rolady oraz strucli. Nowoczesną interpretacją tego wypieku jest tarta makowa z włoską bezą na górze, pomarańczą i ciasteczkiem korzennym. Można ją nabyć również jako tartaletkę dla jednej osoby. Podobnie jest z mini serniczkiem choinkowym, który wyglądem przypomina świąteczną choinkę.

Wiele ciast wypiekanych na święta pojawia się też później na powitanie Nowego Roku. W Sylwestra warto jednak postawić na pączki. Ludowe wierzenia mówią, że ich zjedzenie ma przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Nadzienie pączka nie ma przy tym takiego znaczenia. Może to być na przykład malina, powidła śliwkowe albo adwokat. Ważne, by sięgnąć po chociaż jednego z nich lub tyle, na ile po prostu ma się ochotę.

Dom z piernika do samodzielnego złożenia

Świąteczną dekoracją, a zarazem pysznym wypiekiem jest dom z piernika. W wielu miejscach można kupić już gotowe domki, ale warto pomyśleć o samodzielnym przygotowaniu swojej chatki. Pomocny przy tym jest gotowy zestaw pierników w odpowiednich kształtach, które należy jedynie skleić za pomocą lukru i ozdobić według własnego pomysłu. Gotowy zestaw można kupić we wszystkich sklepach firmowych Piekarni Cukierni Poćwiardowski. Do każdego z nich załączona jest krótka instrukcja i wskazówka dotycząca przygotowania lukru.

KONKURS na najciekawszy domek z piernika znajdziesz na Facebooku Piekarnia Cukiernia Poćwiardowski.

Przepis na lukier:

  • 150-170 g cukru pudru (im więcej cukru, tym lukier będzie gęstszy)
  • 35 g białka (z jednego dużego jajka)
  • 5 g soku z cytryny (łyżeczka – żeby lukier był biały jak śnieg).

W misce połącz cukier puder z białkiem, dobrze wymieszaj łyżką i dodaj sok z cytryny.


Korzystając z okazji Piekarnia Cukiernia Krzysztof Poćwiardowski składa życzenia dla klientów, odbiorców i współpracujących firm, a także dla pracowników. – Życzymy Państwu radosnych i spokojnych, pełnych ciepła i nadziei świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności, osiągnięcia sukcesów, wytrwałości w realizacji planów i dalszej wspaniałej współpracy w nadchodzącym roku 2023.