Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleSłużby nie zauważyły ciała drugiej ofiary wypadku na DK10. Zakończono postępowania wobec policjantów
21.10.2021 | 13:42

Służby nie zauważyły ciała drugiej ofiary wypadku na DK10. Zakończono postępowania wobec policjantów

Na zdjęciu: Zakończyło się policyjne dochodzenie w sprawie wyjaśnienia działań funkcjonariuszy na miejscu tragicznego wypadku na krajowej "10" w Cierpicach, w którym zginęły dwie osoby

Fot. Archiwum

Zakończyło się policyjne dochodzenie w sprawie wyjaśnienia działań funkcjonariuszy na miejscu tragicznego wypadku na krajowej „10” w Cierpicach, w którym zginęły dwie osoby. Śledztwo równolegle prowadzi także gdańska prokuratura.

Przypomnijmy: do tragicznego w skutkach wypadku na trasie Bydgoszcz – Toruń doszło 23 sierpnia w Cierpicach. Doszło tam wówczas do zderzenia trzech pojazdów: ciężarowego renault magnum, auta fiata doblo oraz busa renault master. Pierwsze informacje służb były takie, że w wyniku tego zderzenia śmierć poniosła jedna osoba, a cztery zostały poszkodowane. Kilka dni później pojawiła się szokująca informacja, że podczas oględzin busa na policyjnym parkingu, ujawniono ciało drugiej ofiary wypadku. – Taka sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć – mówili pod koniec sierpnia w rozmowie z toruńskimi Nowościami funkcjonariusze z wydziału kryminalnego toruńskiej komendy.

W związku z tym faktem, zawieszonych zostało pięciu funkcjonariuszy z toruńskiej drogówki, wśród których był także zastępca naczelnika wydziału. Czynności wyjaśniające prowadzone były także m.in. w straży pożarnej, a także prokuraturze. Jak się dowiadujemy, w policji zakończyły się postępowania dotyczące działania mundurowych. – W jednym przypadku, funkcjonariusz został uniewinniony, w czterech pozostałych przypadkach postępowania zakończono, uznając policjantów winnych naruszenia dyscypliny służbowej i orzeczono jedną z kar wymienionych w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji – przekazuje nam mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Nie precyzuje tego, jaka kara została orzeczona wobec czterech funkcjonariuszy, jednak z informacji podanych przez tvn24.pl oraz toruńskie Nowości wynika, że ukarano ich naganą. – W dwóch przypadkach orzeczenia o ukaraniu są prawomocne i policjanci wrócili do już służby, w trzech przypadkach policjanci wrócą do służby po uprawomocnieniu postanowień – dodaje Chlebicz. Jak podały Nowości, postępowanie wyjaśniające w sprawie pracy prokuratora na miejscu wypadku zakończyła także Prokuratura Okręgowa w Toruniu i nie znaleziono podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora. Specjalną grupę powołał także Komendant Wojewódzki PSP. Nowości podały, że żaden ze strażaków nie został zawieszony, a KW PSP przekazała dokumentację prokuraturze w Gdańsku.

Na początku września, ze śledztwa wyłączyła się prokuratura w Toruniu. Jak informował w komunikacie prok. Jarosław Kilkowski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu, akta sprawy przekazano wówczas do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Postępowanie zarówno w sprawie wyjaśnienia okoliczności wypadku, jak i działania służb na miejscu zdarzenia prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. – Oba śledztwa są w toku, w sprawie gromadzony jest materiał dowodowy – przekazuje nam rzecznik prasowa gdańskiej prokuratury Grażyna Wawryniuk.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści