Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaAntysmogowy happening „Budowlanki”. Uczniowie chodzili z transparentami przy alei Wyszyńskiego
12.05.2022 | 23:03

Antysmogowy happening „Budowlanki”. Uczniowie chodzili z transparentami przy alei Wyszyńskiego

Na zdjęciu: Antysmogowa akcja uczniów Zespołu Szkół Budowlanych odbyła się w czwartek, 12 maja.

Fot. mat. prasowe

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy zorganizowali akcję, której celem było zwrócenie uwagi na problem smogu. Młodzież przeszła przez okolice ronda Skrzetuskiego z transparentami zachęcającymi do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne.

Jak informuje Kamila Gawrońska-Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego, akcja uczniów Zespołu Szkół Budowlanych odbyła się w czwartek, 12 maja w rejonie ronda Skrzetuskiego, znajdującego się nieopodal siedziby „budowlanki”, zlokalizowanej przy ulicy Pestalozziego 18. Happening antysmogowy był częścią projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy, czyli uruchomionego pod koniec 2021 roku programu mającego na celu poprawę jakości powietrza. Podczas czwartkowej akcji młodzież z Technikum Budowlanego nagłośniła kwestię zanieczyszczenia powietrza spalinami z transportu drogowego. – Choć sama szkoła nie jest usytuowana przy ruchliwej ulicy, to w jej okolicy przebiegają ruchliwe arterie samochodowe – ul. Jagiellońska, Wyszyńskiego i Skłodowskiej-Curie – przypomina Kamila Gawrońska-Dickson.

Jak przebiegał happening antysmogowy? – Dziesięciu uczniów Technikum Budowlanego wraz z opiekunem grupy Anitą Studzińską maszerowało w okolicy szkoły z profesjonalnie przygotowanymi transparentami, megafonem i przenośnym czujnikiem jakości powietrza. Uczniowie zachęcali przechodniów do zmiany przyzwyczajeń i przesiadkę z samochód osobowych na transport publiczny, pojazdy z napędem eklektycznym, hulajnogi, rowery, czy nawet wrotki. Informowali o szkodliwych składnikach smogu komunikacyjnego oraz o poważnych skutkach zdrowotnych oddychania powietrzem zanieczyszczonym spalinami z rur wydechowych – relacjonuje przedstawicielka Bydgoskiego Alarmu Smogowego.

Gawrońska-Dickson podkreśla, że czwartkowa inicjatywa była kolejnym elementem działań uczniów ZSB w ramach Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego. – Wcześniej wzięli oni udział w warsztatach na temat niskiej emisji. Jesienią grupa otrzyma również czujnik jakości powietrza do umieszczenia na budynku szkoły – podsumowuje aktywistka.

Bydgoski Alarm Smogowy przypomina, że głównym źródłem smogu w Bydgoszczy są piece na paliwa stałe, które odpowiadają za około 60% zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5 i rakotwórczym benzo(a)pirenem. Jedną z metod walki ze smogiem jest wymiana przestarzałych pieców i kotłów – obecnie na terenie miasta prowadzone są dwa punkty doradczo-konsultacyjne, w których ekologiczni doradcy czekają na mieszkańców. Jeden z nich znajduje się na Miedzyniu przy ulicy Pijarów 4; funkcjonuje on we wtorki i czwartki od godziny 16:00 do 19:30. Drugi działa w Śródmieściu przy ul. Gdańskiej 5; z jego usług można skorzystać w poniedziałki i środy od 16:00 do 19:30. Telefonicznie można umówić wizytę domową.

Bydgoski Alarm Smogowy uruchomił w marcu 2022 internetową bazę przeszkolonych instalatorów ogrzewania w ramach grantu Nasze Powietrze. Baza pomaga mieszkańcom w uzyskaniu ofert na wymianę ogrzewania na ekologiczne i wyborze odpowiedniego oferenta. Internetowa baza jest dostępna pod adresem: bydgoskialarmsmogowy.pl/baza/.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments