Bydgoszcz
11C
Opady
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 11 • L 10
11C
Sr
10C
Czw
8C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSondaż prezydencki. Bruski zdecydowanie przed Latosem, dwucyfrowy wynik Mackiewicz
wybory na prezydenta Bydgoszczy 2018
28.09.2018 | 13:53

Sondaż prezydencki. Bruski zdecydowanie przed Latosem, dwucyfrowy wynik Mackiewicz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Piątka kandydatów na prezydenta Bydgoszczy (od lewej): Rafał Bruski, Tomasz Latos, Anna Mackiewicz, Paweł Skutecki i Marcin Sypniewski.

Fot. MetropoliaBydgoska.PL

Na Rafała Bruskiego chce głosować przeszło 47 procent badanych, na Tomasza Latosa – nieco ponad 21 procent. Urzędujący prezydent oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości mieliby zmierzyć się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Bydgoszczy – wynika z sondażu przygotowanego przez Polska Press, wydawcę „Gazety Pomorskiej” oraz „Expressu Bydgoskiego”.


DEBATA KANDYDATÓW NA PREZYDENTA BYDGOSZCZY
przygotowana przez redakcję MetropoliaBydgoska.PL

11 października 2018 r., godz. 18:00
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, ul. Chodkiewicza 30

transmisja na żywo na YouTubie oraz Facebooku MetropoliaBydgoska.PL


Opublikowany w piątek sondaż dość niespodziewanie daje Bruskiemu dużą przewagę nad najgroźniejszym konkurentem. W przypadku takich rezultatów wspólnie z Latosem stanęliby do walki w drugiej turze, którą zaplanowano na 4 listopada (pierwsza tura odbędzie się 21 października). Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się kandydatka SLD Lewica Razem Anna Mackiewicz – 14,3%, a za nią Marcin Sypniewski (Czas Bydgoszczy) – 9,2% oraz Paweł Skutecki – 8 procent.

Na Bruskiego, Latosa oraz Mackiewicz najczęściej wskazują respondenci w wieku 30-44 lata. Kandydat PiS ma dużo większe poparcie wśród mężczyzn (ponad 64 procent) niż u kobiet. Z kolei u Bruskiego tylko co szósty wyborca ma 18-29 lat. W tej grupie wiekowej prym wiodą Sypniewski oraz Skutecki – około 40 procent ich wyborców to osoby poniżej 30 roku życia. Co szósty wyborca Bruskiego oraz Mackiewicz ma ponad 60 lat.

Sondaż przygotowany na zlecenie Polska Press przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia w dniach 17-24 września miał charakter ogólnopolski. Ankieterzy badali w formie papierowych ankiet preferencje wyborcze w 40 miastach na terenie całego kraju na próbie 10 tysięcy osób. W wynikach zawarto wyłącznie odpowiedzi osób, które zadeklarowały udział w wyborach.

Przypomnijmy, że w sondażu Dobrej Opinii przeprowadzonym w maju także triumfował Rafał Bruski, ale z niższym wynikiem poparcia – 39,7%. Na Tomasza Latosa chęć oddania głosu wyraziło wtedy 26 procent pytanych. Ponad 11 procent wskazań trafiło na konto Krzysztofa Pietrzaka, właściciela tartaku, który zrezygnował z uczestnictwa w wyborach. W sondażu uwzględniono także Mackiewicz – 8,7%, Bogdana Dzakanowskiego – 7,7% oraz Sypniewskiego – 6,7%. W tym zestawieniu posła Skuteckiego wówczas nie ujęto.

 


Powiązane treści