Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dane o emisji ze spalarni Eneris Proeco dostępne publicznie. Zostały podane na stronie internetowej

Dodano: 17.12.2021 | 20:00

Na zdjęciu: Spółka Eneris Proeco udostępniła dane o emisji instalacji.

Fot. mat. prasowe Eneris Proeco

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami firma Eneris Proeco udostępniła dane z monitoringu emisji gazów bydgoskiej Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Niebezpiecznych. To odpowiedź na wnioski mieszkańców pobliskich osiedli.

Przez ostatnich kilka miesięcy przedstawiciele bydgoskich rad osiedli odwiedzali teren spalarni działającej na terenach pozachemowskich. Jedną z potrzeb, które zgłaszali w czasie spotkań, była chęć uzyskania informacji o aktualnych danych emisyjnych. Najczęściej apelowali o to mieszkańcy osiedli znajdujących się najbliżej instalacji – Kapuścisk, Glinek i Łęgnowa, którzy postulowali stały dostęp do danych.

Eneris Proeco regularnie zapewniała, że instalacja spełnia najbardziej rygorystyczne normy związane z emisją substancji do środowiska. Teraz dane można samemu sprawdzić na stronie internetowej spółki. – Zdecydowaliśmy się na publiczne udostępnienie monitoringu emisji, nie czekając na działania właściwych instytucji, ponieważ od początku swojej działalności Eneris Proeco stara się wsłuchiwać w potrzeby nie tylko podmiotów, z którymi współpracuje, ale przede wszystkim mieszkańców okolicznych osiedli – mówi Artur Wołowski, dyrektor naczelny Eneris Proeco.

W udostępnionych danych można znaleźć zarówno średnią dobową wielkość emisji, jak i wyznaczony standard emisyjny. Dostępne są dane dla tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki, chlorowodoru, fluorowodoru, węgla organicznego, pyłu, dwutlenku węgla i amoniaku. – Nasza instalacja podlega regularnemu nadzorowi ze strony wielu instytucji. Badane są poziomy emisji zarówno w trybie ciągłym, jak i laboratoryjnym. Nigdy nie stwierdzono przekroczenia norm. Dyskusja o jakości powietrza w Bydgoszczy jest naszą wspólną sprawą i dlatego stawiamy na fakty, a nie sugestie nie znajdujące odzwierciedlenia w rzeczywistości – dodaje Wołowski.

Aktualne dane dotyczące emisji dostępne są na stronie spółki pod adresem: emisja.eneris.pl.

Przedstawiciele Eneris podkreślają, że argumenty dotyczące jakości powietrza w Bydgoszczy podnoszone przez niektórych działaczy społecznych niesłusznie wskazują bydgoską instalację, jako źródło tych problemów. Deklarują również dalszą otwartość na merytoryczną dyskusję. Czy taka dyskusja na argumenty jest potrzebna? Do sprawy z pewnością będziemy wracać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments