Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Spalarnia uroczyście otwarta!

Dodano: 26.11.2015 | 19:03

W czwartek w Bydgoskim Parku-Przemysłowo Technologicznym odbyło się uroczyste otwarcie spalarni.

Na zdjęciu: W uroczystym przecięciu wstęgi wzieli udział m.in. prezydenci Bydgoszczy i Torunia.

Fot. ST

W czwartek w Bydgoskim Parku-Przemysłowo Technologicznym odbyło się uroczyste otwarcie spalarni. Po symbolicznym przecięciu wstęgi goście zostali oprowadzeni po budynkach elektrociepłowni.

Budowa bydgoskiej elektrociepłowni trwała 787 dni. Tyle czasu minęło od wbicia pierwszej łopaty do symbolicznego przecięcia wstęgi, które nastąpiło w czwartek krótko przed południem. Za budowę odpowiadały dwie włoskie firmy: Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia.

To bardzo ważny dzień dla naszego miasta. Najbardziej wartościowa inwestycja w historii Bydgoszczy właśnie się kończy – mówił Rafał Bruski, który przypomniał, że budowa spalarni to decyzja podjęta także z myślą o następnych pokoleniach mieszkańców województwa.  Prezydent Torunia, Michał Zaleski, podziękował władzom Bydgoszczy z 2008 roku, gdy podjęto się przygotowań do inwestycji. – Później, dzięki kolejnym decyzjom prezydenta Bruskiego, wszystko cały czas szło do przodu. Byłem nieco sceptyczny, gdy we wrześniu 2013 roku słyszałem o listopadzie 2015 jako dacie otwarcia. Na szczęście okazało się, że sceptycyzm był niepotrzebny – mówił Zaleski.

W czasie uroczystości głos zabrali także przedstawiciele firm, które realizowały zamówienie. Włosi zapewnili,  że złożyli już oferty budowy spalarni w innych polskich miastach i odebrali symbolicznie ozdobione żarówki. Odpady przywożone do spalarni będą bowiem utylizowane z odzyskiem ciepła oraz energii elektrycznej.

Prezes spółki ProNatura, Konrad Mikołajski, tłumaczył zasady działania spalarni.  – W Europie funkcjonuje i świetnie się sprawdza ponad 400 podobnych zakładów termicznego przekształcania odpadów. Poziom emisji będzie stale monitorowany, a informacje te udostępniane na bieżąco mieszkańcom – opisywał Mikołajewski. Na budynku w BPPT wisi już tablica informacyjna wskazująca wyniki pomiarów ZTPOK. Dwie kolejne już wkrótce pojawią się w Łęgnowie i na Kapuściskach. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście zostali oprowadzeni po elektrociepłowni oraz zobaczyli makiety stworzone przez studentów UTP.

Sebastian Torzewski