Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Społeczność UKW ufa swojemu rektorowi. Jacek Woźny wybrany na kolejną kadencję

Dodano: 20.05.2020 | 14:58

Na zdjęciu: Prof. Jacek Woźny pozostanie rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wybrał nowego rektora. We wtorkowym głosowaniu elektorzy zadecydowali, że na drugą kadencję zostanie wybrany obecny sternik uczelni – prof. Jacek Woźny.

O najważniejszą funkcję na UKW ubiegało się dwóch kandydatów – obecny rektor prof. Jacek Woźny i prof. Bernard Mendlik – dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej. Wtorkowe wybory zostały przeprowadzone w zupełnie nowej formule – za pomocą głosowania elektronicznego w uczelnianym systemie USOS. Nowego rektora wybierało 120 elektorów, wybranych wcześniej spośród pracowników i studentów uniwersytetu.

Głosowanie odbyło się w godzinach od 8:00 do 18:00. We środę UKW poinformowało, że  prof. Jacek Woźny został wybrany „bezwzględną większością” na kolejną kadencję, która potrwa do 2024 roku. – Serdecznie gratulujemy i składamy życzenia dalszych sukcesów w pracy na rzecz naszego Uniwersytetu – przekazało UKW.

Nowy-stary rektor (jego nowa kadencja rozpocznie się 1 września) w swoim programie zapowiedział utworzenie nowych kierunków studiów: fizjoterapii, a w dalszej perspektywie – pielęgniarstwa we współpracy ze Szpitalem MSWiA w Bydgoszczy oraz 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Bydgoszczy. Ponadto, planuje także uruchomienie kierunku prawniczego. Woźny zakłada też powstanie kolegium studiów okołomedycznych, które miałoby się mieścić w budynku dawnej bursy Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Pestalozziego.

W obliczu epidemii koronawirusa, priorytetem Woźnego na najbliższe lata jest dalsza informatyzacja uniwersytetu. – Najważniejsze jest dokonanie rewolucji na uczelni, by móc prowadzić wiele czynności online. Szersze musi być wykorzystanie systemu USOS do zdalnych głosowań – mówił podczas piątkowej debaty. Rektor planuje także powrócić do realizacji niespełnionej obietnicy z poprzednich wyborów, czyli stworzenia centrum kultury studenckiej. Według ostatniej deklaracji profesora, mogłoby ono powstać przy ulicy Ogińskiego i Sieńki, koło Muzeum Dyplomacji.

Innym wyzwaniem dla Woźnego będzie kontynuacja (UKW prowadzi obecnie przebudowę dawnej biblioteki przy ulicy Chodkiewicza czy rozbudowę Instytutu Psychologii przy ulicy Staffa) i planowanie nowych inwestycji uczelni. W realizacji tych zadań sprzyjać mu będzie bardzo dobra sytuacja finansowa uniwersytetu. – Sprawozdanie finansowe UKW za 2019 rok wykazało dodatni wynik w wysokości 12 mln złotych. Jest to najlepszy wynik finansowy osiągnięty przez Naszą Uczelnię w ostatnich latach – poinformował kilka dni temu UKW.

Uczelnia podkreśla, że osiągnięty zysk jest efektem zaangażowania władz w pozyskanie dodatkowych środków na remonty i inwestycje z ministerstwa nauki, a także optymalizacji kosztów funkcjonowania oraz zmian strukturalnych. Rektor Woźny, podczas piątkowej debaty z prof. Mendlikiem, podkreślał znaczenie dobrych wyników finansowych. – Pozwalają nam one kontynuować już rozpoczęte inwestycje. W minionych latach zdobyliśmy 95 milionów złotych na inwestycje. Częściowo udało się to zrobić dzięki moim negocjacjom z ministerstwem nauki – zaznaczył.