Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSrebrna rewolucja SLD
sld bydgoszcz
01.10.2018 | 15:21

Srebrna rewolucja SLD

Na zdjęciu: Dbałość o seniorów nie może być okazyjna...

Fot. Stanisław Gazda

Tematem dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez KKW SLD Lewica Razem  była „Srebrna rewolucja”, czyli prezentacja punktu programu wyborczego „Silny samorząd, demokratyczna Polska”.

 Kandydatka na prezydenta Bydgoszczy oraz kandydaci na radnych do Sejmiku Wojewódzkiego, a także do  Rady Miasta Bydgoszczy, nieprzypadkowo właśnie dzisiaj pochylili się nad polityką senioralną i chwalili się tym, co zamierzają zrobić, by ludziom w podeszłym wieku żyło się lepiej – 1 października przypada Dzień Osób Starszych. Jak zauważył radny Ireneusz Nitkiewicz, osoby starsze są ważną, liczną i wciąż zwiększającą się grupą osób, o które trzeba zadbać. Ludzie w wieku 65+ to już blisko 20% społeczności naszego miasta, wymagający systemowych i systematycznych, a nie tylko okazjonalnych działań związanych z poprawą ich losu.

Anna Mackiewicz, zanim zapowiedziała, co zamierza zrobić, gdy zostanie prezydentem Bydgoszczy – przypomniała, że „dzięki konsekwencji SLD udało się wiele zdziałać dla dobra seniorów”. To nie tylko Karta Seniora, Rada Seniorów, to także bezpłatna komunikacja dla osób 65+. Pierwszą rzeczą, którą zrobi po objęciu urzędu prezydenta miasta będzie stworzenie strategii pn. Srebrna Bydgoszcz, która zawierać będzie działania obejmujące trzy grupy osób: seniorów aktywnych, którym należy zapewnić możliwość realizacji ich inicjatyw. W tym celu Bydgoski Budżet Obywatelski podzielony zostanie na część inwestycyjną oraz związaną ze szkoleniami, warsztatami i akcjami. Ogłoszone zostaną też konkursy na wspieranie działań grup samopomocowych, osób niepełnosprawnych. Kolejnym adresatem działań widzianym przez kandydatkę na prezydenta Bydgoszczy będą seniorzy, którzy mogliby być aktywni, ale nie korzystają z takiej możliwości, gdyż na przykład nie wiedzą o atrakcjach oferowanych przez miasto, albo te oferowane są zbyt daleko od ich miejsc zamieszkania. Wszelkie zatem świetlice, czy centra aktywności seniorów, albo domy dziennego pobytu, będą usytuowane na każdym osiedlu. Trzecia grupa do której Anna Mackiewicz zamierza skierować swoje działania, jako przyszły prezydent miasta, to osoby niewychodzące z domów. Ona rozszerzy wobec nich zakres usług opiekuńczych, uaktywniając wolontariat na rzecz seniorów, pomoc przy wykonywaniu drobnych napraw w gospodarstwach domowych, organizując transport (taxi dla seniora) umożliwiający „wyjście seniorów do ludzi – likwidując tym sposobem wykluczenie społeczne osób starszych”. W planach Anny Mackiewicz znajdzie się także zaproponowanie bydgoskiego wariantu asystenta osoby starszej oraz jak najszybsze utworzenie drugiego, publicznego zakładu opiekuńczo-leczniczego dla osób starszych.

Podczas konferencji prasowej radni i kandydaci na radnych zadeklarowali się zintensyfikować działania przyczyniające się do jak najszerszego udostępnienia osobom starszym tzw. bransoletki życia. W centrum ich uwagi, to konkretnie propozycja Kazimierza Drozda, będzie także możliwość dostawiania wind do budynków czterokondygnacyjnych. Ze wstępnego rozeznania wynika, że istnieje możliwość ubiegania się spółdzielni mieszkaniowych o uzyskanie dofinasowania na te cele. Inną formą planowanej pomocy miałyby być tzw. osiedla wspomagane, czyli wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia dla osób starszych oraz w całodobowe punkty z dyżurującymi w nich pielęgniarką i pracownikiem socjalnym, gdzie również działałyby świetlice dziennego pobytu, bo oprócz dolegliwości fizycznych – samotność jest tym, co najbardziej doskwiera ludziom w podeszłym wieku.


Powiązane treści