Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stare Miasto pod specjalną ochroną. Powstanie Park Kulturowy

Dodano: 28.02.2020 | 13:21

Na zdjęciu: Utworzenie Parku Kulturowego Stare Miasto ma poprawić estetykę najważniejszej części miasta.

Fot. Szymon Fiałkowski

Trwają prace nad pierwszym w Bydgoszczy parkiem kulturowym, który obejmie Stare Miasto i fragment ulicy Gdańskiej. Na środowej sesji radni miasta przyjęli uchwałę o podjęciu prac nad jego utworzeniem. Teraz projekt dokumentu zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Park kulturowy jest jedną z ustawowych form ochrony zabytków. To dodatkowe narzędzie, które uzupełnia miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w zakresie dbałości o estetykę miasta – zwłaszcza w sprawach, które nie mogą być nimi uregulowane. Obejmuje na przykład nakaz ochrony wartościowych detali architektonicznych – stolarki okiennej, drzwi czy ślusarskich zdobień elewacji. Jak wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, jest to jeden z kluczowych celów utworzenia parku na terenie bydgoskiej starówki.

Stare Miasto pod specjalną ochroną. Powstanie Park Kulturowy

Zobacz również:

MPU pracuje nad studium uwarunkowań przestrzennych Bydgoszczy

Miasto proponuje, aby park kulturowy objął obszar Starego Miasta oraz część Chwytowa, a także fragment Śródmieścia z ulicą Gdańską i Placem Wolności. Tereny te zostały wybrane ze względu na to, że posiadają plany miejscowe – uchwalenie parku kulturowego automatycznie uniemożliwia bowiem wydawanie decyzji o warunkach zabudowy (czyli decyzji o budowie obiektów bądź o innych robotach budowlanych na obszarach nieposiadających MPZP). Pierwotnie obszar parku miał obejmować tylko Stare Miasto, ale po negocjacjach MPU z miejskim konserwatorem zabytków udało się go poszerzyć o rejon Gdańskiej.

Celem utworzenia parku kulturowego jest ochrona krajobrazu kulturowego oraz zachowanie średniowiecznego założenia miejskiego z czytelnym układem urbanistycznym Starego Miasta i siatką ulic oraz bogatym zasobem zabytkowych budynków. Uchwała ma też zagwarantować stosowanie w sercu miasta odpowiednich wzorów chodników – tzw. bydgoskiego, czyli dużych płyt układanych w karo lub dużych płyt granitowych lub kamiennych układanych w poprzek. Przykładem powrotu do przedwojennego ułożenia w karo są ciągi piesze przy wyremontowanej w ostatnich latach ulicy Cieszkowskiego. W innych częściach Starego Miasta i Śródmieścia można jednak spotkać wiele różnych rodzajów nawierzchni – od kostki Bauma po drobną kamienną.

Na Starym Mieście ma też zakończyć się „kakofonia reklam”. – Wprowadzone będą ograniczenia dotyczące reklam i informowania o prowadzonej działalności w konkretnych formach – podkreślała dyrektor MPU. Należy jednak zauważyć, że dzięki działaniom plastyka miejskiego wiele szpetnych szyldów zniknęło już z fasad staromiejskich kamienic. W uchwale znajdą się także wymogi odnośnie wyglądu skrzynek technicznych czy ogródków gastronomicznych – wszystko po to, by w centrum nastąpiła oczekiwana poprawa jakości przestrzeni publicznej. Zapisy o parku kulturowym mogą również wprowadzić ograniczenia i zakazy dotyczące robót budowlanych, a także rodzaju prowadzonej działalności.

Na kształt parku kulturowego będą mogli wpłynąć mieszkańcy. Projekt uchwały będzie dostępny na stronie mpu.bydgoszcz.pl (w zakładce Obwieszczenia) oraz w siedzibie pracowni. Wnioski do dokumentu będzie można składać na piśmie od 9 marca do 10 kwietnia, za pośrednictwem maila mpu@mpu.bydgoszcz.pl. MPU liczy na to, że swoje uwagi dotyczące Parku Kulturowego Stare Miasto wniosą m.in. właściciele lokali gastronomicznych, które latem wystawiają swoje ogródki.

Nie chcemy wylać dziecka z kąpielą. Zależy nam na aktywizacji przestrzeni publicznej, która została uwolniona z ruchu kołowego po to, by wypełnić ją inną funkcją, np. gastronomiczną bądź kulturalną

– podkreślała Rembowicz-Dziekciowska na posiedzeniu komisji kultury. I dodała, że na terenie miasta mogą powstawać kolejne parki kulturowe – radni dopytywali bowiem o to, czy uchwała mogłaby obejmować także ul. Cieszkowskiego, resztę Gdańskiej czy Dworcową.

Miasto zamierza przetestować funkcjonowanie narzędzi – oraz ich egzekwowanie – na obszarze serca Bydgoszczy. Jak dodał miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak, z przyjęciem uchwały ws. parku kulturowego wiążę się wejście w życie programu ochrony tego obszaru. To on ma szczegółowo regulować zachowanie szczególnie cennych elementów architektonicznych, a także określić zasady usuwania tych detali, które szpecą Stare Miasto.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments