Bydgoszcz
17C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 17 • L 16
9C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaStartuje Camerimage. Do Bydgoszczy przyjedzie Polański
09.11.2018 | 23:17

Startuje Camerimage. Do Bydgoszczy przyjedzie Polański

Na zdjęciu: Sercem tegorocznej edycji Camerimage - podobnie jak poprzednich - będzie Opera Nova.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

W sobotę, 10 listopada w Bydgoszczy rozpoczyna się 26. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Camerimage. Jedną z gwiazd, która odwiedzi nasze miasto z okazji tego wydarzenia, będzie Roman Polański.

Festiwal, który jest poświęcony pracy operatorów filmowych, rozpocznie się galą otwarcia. To właśnie na niej zjawi się uznany polski reżyser, znany z realizacji „Noża w wodzie” czy „Pianisty”. Polański wręczy nagrodę specjalną za całokształt twórczości dla Witolda Sobocińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich operatorów. Podczas gali otwarcia widzowie zobaczą filmy „At Eternity’s Gate” (reż. Julian Schnabel, zdj. Benoît Delhomme) oraz „Gentleman z rewolwerem” (reż. David Lowery, zdj. Joe Anderson).

Przez tydzień trwania EnergaCamerimage odbędzie się wiele konkursów – m.in. filmów fabularnych, filmów polskich, filmów dokumentalnych, debiutów, etiud studenckich czy wideoklipów. W konkursie głównym jednym z kandydatów do statuetki Złotej Żaby jest „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (zdjęcia- Łukasz Żal).

Festiwal potrwa do soboty, 17 listopada. Pełen program znajduje się na stronie organizatora.

Tegoroczna edycja Camerimage budzi emocje ze względu na napięte relacje pomiędzy prezydentem Rafałem Bruskim a dyrektorem imprezy Markiem Żydowiczem. Ten drugi krytykuje włodarza Bydgoszczy za zmniejszenie finansowania festiwalu, co było reakcją na podpisanie przez szefa fundacji Tumult porozumienia o budowie centrum festiwalowego w Toruniu. Więcej o polityczno-finansowej grze wokół Camerimage przeczytasz w tekście – Good bye, Camerimage? Co dalej z festiwalem w Bydgoszczy?


Powiązane treści