Bydgoszcz
1C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 1 • L 0
2C
Pt
6C
Sob
7C
Nd
6C
Pon
5C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaStartuje Camerimage. Do Bydgoszczy przyjedzie Polański
Camerimage 2017_SG (54)
09.11.2018 | 23:17

Startuje Camerimage. Do Bydgoszczy przyjedzie Polański

Na zdjęciu: Sercem tegorocznej edycji Camerimage - podobnie jak poprzednich - będzie Opera Nova.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

W sobotę, 10 listopada w Bydgoszczy rozpoczyna się 26. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Camerimage. Jedną z gwiazd, która odwiedzi nasze miasto z okazji tego wydarzenia, będzie Roman Polański.

Festiwal, który jest poświęcony pracy operatorów filmowych, rozpocznie się galą otwarcia. To właśnie na niej zjawi się uznany polski reżyser, znany z realizacji „Noża w wodzie” czy „Pianisty”. Polański wręczy nagrodę specjalną za całokształt twórczości dla Witolda Sobocińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich operatorów. Podczas gali otwarcia widzowie zobaczą filmy „At Eternity’s Gate” (reż. Julian Schnabel, zdj. Benoît Delhomme) oraz „Gentleman z rewolwerem” (reż. David Lowery, zdj. Joe Anderson).

Przez tydzień trwania EnergaCamerimage odbędzie się wiele konkursów – m.in. filmów fabularnych, filmów polskich, filmów dokumentalnych, debiutów, etiud studenckich czy wideoklipów. W konkursie głównym jednym z kandydatów do statuetki Złotej Żaby jest „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (zdjęcia- Łukasz Żal).

Festiwal potrwa do soboty, 17 listopada. Pełen program znajduje się na stronie organizatora.

Tegoroczna edycja Camerimage budzi emocje ze względu na napięte relacje pomiędzy prezydentem Rafałem Bruskim a dyrektorem imprezy Markiem Żydowiczem. Ten drugi krytykuje włodarza Bydgoszczy za zmniejszenie finansowania festiwalu, co było reakcją na podpisanie przez szefa fundacji Tumult porozumienia o budowie centrum festiwalowego w Toruniu. Więcej o polityczno-finansowej grze wokół Camerimage przeczytasz w tekście – Good bye, Camerimage? Co dalej z festiwalem w Bydgoszczy?


Powiązane treści