Startuje sezon bydgoskich mini-tężni. Wkrótce uruchomione zostaną także fontanny
Dodano: 26.03.2023 | 14:48Na zdjęciu: Wśród uruchomionych z początkiem kwietnia mini-tężni, będzie także ta zlokalizowana w Fordonie.
Fot. Błażej Bembnista / archiwum
Rozpoczęła się wiosna, a z początkiem kwietnia w mieście będzie można odpocząć pod tężniami. Z kolei w maju uruchomione zostaną miejskie fontanny.
Póki co, w Bydgoszczy funkcjonują trzy mini-tężnie. Są one zlokalizowane przy ul. Modrakowej na Wyżynach, Hallera w Fordonie oraz przy ul. Wielorybiej na Osowej Górze. Wszystkie obiekty powstały dzięki głosom mieszkańców, jakie oddano w głosowaniu na projekty w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, jednakże już wiadomo, że niebawem powstaną kolejne dwa tego typu obiekty. Jeden z nich znajdować się będzie na polanie Różopole w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, gdzie prace budowlane już trwają, a kolejny zlokalizowany zostanie przy ul. Targowisko w Starym Fordonie. Budowa tych dwóch obiektów – jak precyzują miejscy urzędnicy – ma pochłonąć około miliona złotych, a po wybudowaniu mini-tężnie zostaną objęte siedmioletnim okresem gwarancyjnym.
Jeszcze przed startem sezonu mini-tężni, tereny wokół istniejących obiektów zostały uporządkowane, a w pobliżu powstały także ławki i stojaki na rowery. – Konstrukcje są podświetlane po zmroku – mówią urzędnicy i precyzują, że tężnie mają niemal 12 metrów długości i blisko 4 m wysokości, zaś ich konstrukcja jest wykonana z drewna sosnowego, a po gałązkach tarniny skrapla się solanka, której zbiorniki mają zostać uzupełnione przez wykonawcę serwisującego obiekty do końca marca. W tym czasie zostaną także dokończone przeglądy tych obiektów, a także oczyszczona zostanie ich konstrukcja.
Mini-tężnie solankowe wspomagają nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie. Zgodnie z regulaminem osoby, które mają ostre stany zapaleń dróg oddechowych, chorują na nadczynność tarczycy, mają uczulenie na jod i niskie ciśnienie nie powinny korzystać z zabiegów inhalacyjnych w mini-tężniach. W każdej z nich krążyć będzie około ośmiu metrów sześciennych solanki.
To nie koniec, bo z początkiem maja uruchomione zostaną także fontanny, a tylko w tym sezonie funkcjonować będzie dziewięć takich obiektów użytkowanych przez miasto. To fontanna na Wzgórzu Dąbrowskiego, fontanna Potop, na Starym Rynku (studzienka i dysze z mgiełką), na skwerze Tadeusza Nowakowskiego, na Balatonie, multimedialna w Starym Fordonie i Międzywodzie, zaś także w maju Miejskie Wodociągi i Kanalizacja uruchomią multimedialną fontannę w Dzielnicy Muzycznej, tuż przy Filharmonii Pomorskiej. To nie koniec, bo wkrótce pojawią się kolejne fontanny. Trwają bowiem prace związane z budową trzech nowych fontann, które będą funkcjonowały nad Starym Kanałem Bydgoskim i zostały zlokalizowane pomiędzy ul. Wrocławską i Czarną Drogą. – Wodotryski będą konstrukcjami z pięcioma poziomami dysz. Łącznie będzie ich 25, w tym jedna pionowa. Strumienie wody mają mieć kształt opadających paraboli tworzących bardzo atrakcyjny wzór. Dodatkowo fontanny będą podświetlane za pomocą kolorowych, ledowych opraw – opisuje ratusz i na koniec precyzuje, że ta inwestycja to koszt blisko 300 tysięcy złotych.
- Finał Złotego Kasku. Triumf Zmarzlika, dalsze miejsca Buczkowskiego i Woźniaka - 21 kwietnia 2025
- PESA Bydgoszcz z kolejnym kontraktem. Tym razem na pociągi dla Dolnego Śląska [WIZUALIZACJE] - 20 kwietnia 2025
- Rekordzista Chyliński i kontuzja Nowakowskiego. Enea ABRAMCZYK Astoria po ćwierćfinale I ligi - 19 kwietnia 2025