Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stary Fordon ma zyskać nowe oblicze. Mamy projekt [WIZUALIZACJE]

Dodano: 10.03.2016 | 14:40

W czwartek odbyło się spotkanie projektantów nowej odsłony Starego Fordonu z mieszkańcami. Od piątku mogą oni oficjalnie zgłaszać swoje uwagi w ramach konsultacji społecznych.

Na zdjęciu: Widok nabrzeża Wisły - nowe życie ma zyskać między innymi ulica Promenada.

Fot. Pas Projekt

Przebudowę kilku ulic, powstanie obiektów rekreacyjnych w sąsiedztwie Wisły, a także zagospodarowanie terenów zielonych zakładają tegoroczne plany ratusza na obszarze Starego Fordonu. W czwartek przedstawiciele miasta oraz projektanci spotkali się z mieszkańcami, aby zaprezentować im dotychczasowe efekty swoich działań.

Fordoniacy szczelnie wypełnili salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Wyzwolenia, której ubiegłoroczna przebudowa była preludium do większych zmian, które czekają – choć na razie na papierze – Stary Fordon. – W drugiej połowie roku chcemy przejść od słów do czynów. We wrześniu mija termin na wykonanie ostatecznego projektu rewitalizacji. Wówczas chcemy także uzyskać pozwolenie na budowę oraz wyłonić wykonawcę pierwszej części prac – wyjaśnia w rozmowie z nami zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz.

W tegorocznym budżecie miasta na rewitalizację Starego Fordonu zabezpieczono kwotę ponad sześciu milionów złotych. Prace mają objąć między innymi przebudowę ulicy Bydgoskiej (zyska między innymi nową nawierzchnię – bitumiczną, choć z elementami przypominającymi o historycznej kostce, która znajduje się tam obecnie), remont pobliskich ulic osiedlowych (Nad Wisłą, Kapeluszników, Rybaki, Zakładowa, Frycza-Modrzewskiego, Promenada, Filomatów, Ordynacka), budowę infrastruktury rekreacyjnej (trawiaste boisko do siatkówki, elementy skateparku, kamienne siedziska i stoły itp.) czy chociażby odtworzenie werandy przy ul. Kapeluszników 2. Wspomniana już ulica Promenada zyska z kolei charakter pieszojezdni. Część budynków na obszarze Starego Fordonu – należących do miasta – ma zyskać ponadto nową elewację.

Za projekt rewitalizacji odpowiada firma Pas Projekt z Nadarzyna, która wygrała miejski przetarg na jego wykonanie. Jej przedstawiciele zdołali w czwartek zaprezentować jedynie część swoich zamierzeń, gdyż bardzo szybko znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań mieszkańców. Ci pytali między innymi o pominięcie fragmentu ulicy Góralskiej przy planach rewitalizacyjnych („przecież to tylko 55 metrów nawierzchni” – padło z sali), wzięcie pod uwagę cyklicznego zalewania nabrzeżnych terenów przez Wisłę czy zabezpieczenie terenu pod scenę, na której miałyby odbywać się imprezy organizowane chociażby przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. – Weźmiemy państwa opinie pod uwagę. Dlatego też organizujemy dwutygodniowe konsultacje dla wszystkich mieszkańców – zapewniał Maciej Gust, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ds. inwestycji.

Konsultacje mają rozpocząć się już w piątek i potrwać do 29 marca. – Będziemy chcieli zebrać nasze postulaty w pewne grupy, aby nie zarzucić drogowców toną dokumentów – deklarował w czwartek przewodniczący Rady Osiedla Stary Fordon Jarosław Kubiak.

Do tematu rewitalizacji Starego Fordonu wrócimy wkrótce.