Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tereny sportowo-rekreacyjne w Starym Fordonie gotowe. Co powstało?

Dodano: 27.11.2023 | 10:41

Na zdjęciu: Promenada nad Wisłą staje się popularnym miejscem spacerów i rekreacji - nie tylko dla mieszkańców Starego Fordonu.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Zakończyły się prace budowlane przy terenach rekreacyjnych w Starym Fordonie. Mieszkańcy mogą już korzystać z wielu atrakcji przygotowanych nad brzegiem Wisły, takich jak place zabaw, skatepark, ścianki wspinaczkowe i alejki spacerowe. Powstała też szeroka, spacerowa promenada łącząca wał i most Fordoński. Cały teren jest oświetlony i monitorowany. 

Rozpoczęty w 2021 roku kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu dobiegł końca. Po odnowieniu Rynku i budowie nabrzeża nad Wisłą zaadaptowano tereny rekreacyjne pomiędzy zabudową przy ulicy Bydgoskiej a Wisłą. Prace budowlane były prowadzone przez firmę Strabag. W pierwszej kolejności przebudowane zostały wszystkie uliczki znajdujące się pomiędzy ul. Bydgoską i wiślanym brzegiem. Większość jezdni wyłożona została kamienną kostką, a na chodnikach zastosowano płyty. Cała inwestycja pochłonęła ponad 32 mln zł. W jej ramach powstały:

  • pumptrack (tor do jazdy dla rowerów) znajduje się w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. A. Frycza-Modrzewskiego
  • boisko do siatkówki plażowej (znajduje się między Wisłą a pumptrackiem)
  • ścieżka dydaktyczna
  • plac zabaw, ścianki wspinaczkowe i strefa fitness (znajdują się obok zejścia z Bydgoskiej na bulwar)
  • skatepark (położony obok placu zabaw)

Zrealizowana została też nowa Promenada – to w znacznej części ciąg pieszo-rowerowy, który łączy wał wiślany z mostem Fordońskim. Wokół niego ulokowano liczne ławki, stojaki rowerowe i śmietniki, a także urządzenia rekreacyjne; przy murze zakładu karnego postawiono też konstrukcję, która ma obrosnąć bluszczem. Sam mur – z inicjatywy zakładu karnego – został odświeżony. Cały teren inwestycji jest oświetlony i monitorowany.

W ramach zadania powstała też mobilna zapora przeciwpowodziowa przy ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Miejsce będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogły zostać zabezpieczone. Na co dzień te elementy nie są widoczne. Infrastruktura takich obiektów jak pumptrack jest również dostosowana do okresowego znajdowania się pod wodą – podkreśla ratusz.


CZYTAJ TAKŻE: PKP przedstawia nowy rozkład jazdy. Dokąd dojedziemy pociągiem z Bydgoszczy?


Podstawowy zakres robót został rozszerzony o dodatkowe elementy. – Powstały m.in. schody od strony ul. Rybaki, estetyczne palisady przy zejściach na promenadę, na tarasach widokowych zamontowane zostały lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody – dodają urzędnicy. Warto wspomnieć o nowych nasadzeniach: w Starym Fordonie pojawiło się prawie 200 drzew i kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin.

Satysfakcję sprawia to, że nowe atrakcje już budzą duże zainteresowanie, a Promenada nad Wisłą staje się popularnym miejscem spacerów, nie tylko dla mieszkańców Starego Fordonu. Wiosną te tereny z pewnością będą przyciągać jeszcze więcej osób – dodaje prezydent Rafał Bruski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments