Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stary Kanał Bydgoski odzyska dawne piękno. Będą nowe umocnienia brzegów

Dodano: 06.06.2018 | 12:55

Na zdjęciu: Stary Kanał Bydgoski ma szansę stać się ulubionym miejscem wypoczyku bydgoszczan.

Fot. Stanisław Gazda

W najbliższych miesiącach powstanie projekt niezbędny do wykonania nowych umocnień brzegów Starego Kanału Bydgoskiego pomiędzy śluzami przy ul. Wrocławskiej i Czarnej Drodze.

Projekt zakłada ustabilizowanie na nowo brzegów drewnianą palisadą. Na realizację prac budowlanych miasto zamierza pozyskać dofinansowanie m. in z Ministerstwa Kultury i od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pierwsze prace powinny ruszyć w przyszłym roku.

Na zmianach w sąsiedztwie kanału zależy coraz bardziej mieszkańcom, którzy w jego sąsiedztwie widzą najlepsze miejsce na lokowanie inwestycji finansowanych z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak dotąd w ten sposób powstały m.in. place zabaw, wybieg dla psów oraz plac do street workoutu (kalisteniki) przy Nakielskiej. W tym roku na Miedzyniu otwarto też przy ul. Spacerowej ścieżkę zdrowia. Przygotowywana jest tez koncepcja uporządkowania zieleni na odcinku od Głogowskiej do Krośnieńskiej. Wstępnie planowane jest tam dosadzenie nowych drzew i krzewów oraz ustawienie małej architektury (na przykład ławek, stolików itp). Wygodne dojście ma być dobudowane do kanału od strony ul. A. Kamińskiego na Flisach.

W najbliższych latach przy pracach w Parku nad Starym Kanałem mogą być też wykorzystywane elementy koncepcji programowo-przestrzennej, która powstała podczas rewitalizacji terenów pomiędzy rondem Grunwaldzkim i ul. Wrocławską. Szereg nowych projektów zgłosili też mieszkańcy w trakcie naboru zadań do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, m.in. tor do jazdy wyczynowej na rowerze, nasadzenia drzew, odbudowę sadów, czy modernizację placu zabaw przy Nakielskiej. Obecnie trwa weryfikacja wszystkich pomysłów, a bydgoszczanie najlepsze wskażą w trakcie głosowania, które odbędzie się od 1 do 31 października.

Park nad Starym Kanałem Bydgoskim to jeden z największych terenów zieleni w mieście. Jego początki sięgają 1802 kiedy Ernst Conrad Peterson rozpoczął nasadzenia alejowe drzew wzdłuż Kanału, później zadrzewianie było kontynuowane w latach 30-tych XIX wieku. W latach międzywojennych był jednym z najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu przez bydgoszczan. Park najmocniej podupadł po wojnie. W 1971 roku zasypano część kanału pomiędzy ulicami Grottgera i Wrocławską. Dopiero w latach 90. XX wieku rozpoczęto pierwsze działania związane z rewaloryzacją tych terenów.