[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zabrudzony Stary Rynek ponownie poddany czyszczeniu. Czy plamy znikną?

Dodano: 03.08.2022 | 12:48

Na zdjęciu: Kolejna próba czyszczenia płyt na Starym Rynku rozpoczęła się 3 sierpnia.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rozpoczęła się kolejna próba czyszczenia zabrudzonej płyty Starego Rynku. Testy nowego sposobu wypadły na tyle pomyślnie, że w ramach gwarancji zdecydowano się na usuwanie plam z całego obszaru centralnego placu Bydgoszczy.

Fatalny wygląd kamiennych płyt, którymi pokryto Stary Rynek w ramach trwającej w latach 2018-2019 roku renowacji placu, od momentu oddania inwestycji do użytku budzi sporo emocji. Jak wykazał raport Najwyższej Izby Kontroli, wykonawca – firma Betpol – podczas prac zastosował zły rodzaj fug. Izba uważa też, że ZDMiKP dopuściło do położenia na rynku złej jakości płyt. Materiały kamienne Rustic Yellow oraz Xiamen Red zostały „w sposób nieprawidłowy” wprowadzone do obrotu, a drogowcy niedostatecznie zweryfikowali ich jakość – opierając się przy tym wyłącznie na ich wyglądzie zewnętrznym i dokumentach przedkładanych przez Betpol.


CZYTAJ WIĘCEJ: Nieprawidłowości i brak kontroli przy przebudowie Starego Rynku. Zapoznaj się z wnioskami Najwyższej Izby Kontroli


Kilkuletnie próby doczyszczenia łatwo brudzących się płyt nie przynosiły rezultatu – aż do tego roku. Na czerwcowej sesji rady miasta Bydgoszczy zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz ogłosił, że przeprowadzona na „poletku doświadczalnym” w rejonie biblioteki miejskiej przyniosły zadowalające efekty. – Betpol zlecił ekspertyzy i rzeczoznawca wskazał nową metodę, która ma doprowadzić do usunięcia plam – mówił „Gazecie Wyborczej” rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński.

Czyszczenie płyty rynku nową metodą rozpoczęły się w środę, 3 sierpnia na wschodniej stronie placu. – Wykonawca rozpocznie roboty od wymiany fug, a w dalszej kolejności przystąpi do czyszczenia samych płyt. Prace będą prowadzone etapami i nie będą miały wpływu na ruch pieszych – zaznacza Okoński. Prace w ramach gwarancji będą kontynuowane w najbliższych dniach – zakończenie robót jest uzależnione od warunków pogodowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 miesięcy temu

Zdejmicie płyty i przywróćcie zieleń. Nie będzie problemu brudnych płyt, a miasto pójdzie w kierunku zielonozy ,jak wiele mądrych metropolii europejskich.

Tomek
Tomek
3 miesięcy temu

Marek, to niedobra jest tak mówić. Kto zarobi wówczas na sprzedaży drzew i trawy?