Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stary Rynek zacznie się zmieniać z początkiem lipca. Podpisano umowę na wykonanie prac

Dodano: 06.06.2018 | 13:43
stary rynek bydgoszcz

Po przebudowie Stary Rynek ma być zgrabniejszy - podkreśla plastyk miejski Marek Iwiński.

Na zdjęciu: Prace rozpoczną się od centralnej części płyty, by nie zakłócać funkcjonowania ogródków gastronomicznych.

Fot. Błażej Bembnista

Urząd miasta podpisał umowę z firmą Betpol, która wykona przebudowę płyty Starego Rynku. Prace mają rozpocząć się z początkiem lipca.

Przypomnijmy: Przetarg na wykonanie rewitalizacji najważniejszego placu w Bydgoszczy ogłoszono 6 kwietnia. Otwarcie ofert nastąpiło 9 maja – w postępowaniu wzięła udział tylko jedna firma: Betpol S.A. z Bydgoszczy. Zaoferowała ona wykonanie prac za kwotę o trzy miliony niższą, niż zakładali miejscy urzędnicy. Ostatecznie, po szczegółowej analizie propozycji i dopełnieniu wszelkich formalności, wykonawca podpisał umowę z miastem. Budżet na to zadanie wynosi 14,3 miliona złotych. Ratusz planuje, że inwestycja uzyska dofinansowanie z Gminnego Programu Rewitalizacji.


ZOBACZ WIZUALIZACJE NOWEGO WYGLĄDU STAREGO RYNKU


Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz po raz kolejny zapowiedział, że po remoncie planowane jest wyprowadzenie ruchu samochodów ze płyty Starego Rynku – dopuszczone mają zostać ewentualnie dostawy do punktów gastronomicznych. Na pewno nie będzie też na nim postoju taksówek, który uprzykrzał życie klientom lokali po wschodniej stronie placu. Ostateczna organizacja ruchu w tym obszarze zostanie ustalona w najbliższym czasie – możliwe, że przy udziale środowisk społecznych.

Taki ruch, jaki mamy w tej chwili na płycie, już nie wchodzi w grę. Stary Rynek zostanie oddany całkowicie mieszkańcom, turystom i oczywiście pieszym – podkreślił Kozłowicz.

Prace zakładają powiększenie chodników przy pierzejach. Ma to na celu powiększenie przestrzeni dla pieszych oraz ułatwić lokowanie ogródków letnich. Główna część płyty zostanie wyłożona płytami kamiennymi granitowymi, pas obramowujący – kostką bazaltową, jezdnie – kostką kamienną rzędową, a chodniki – płytami kamiennymi płomieniowanymi koloru szarego, takimi samymi jak na uliczkach przylegających do placu. Na rynku przewiduje się także odwzorowanie za pomocą układu płyt kamiennych obrysu miejsca,w którym niegdyś znajdował się dawny ratusz i jego wieża.


ZOBACZ: Najważniejsze miejsca w Bydgoszczy z lotu ptaka i w jakości 4K [WIDEO]


Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele mediów mogli zobaczyć materiały, które zostały ostateczne wybrane do położenia na powierzchni płyty. Wyboru dokonali: przedstawiciele Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta, miejski konserwator zabytków i plastyk miejski Marek Iwiński, który opowiedział o kulisach podejmowania decyzji.

– Zgodnie ze specyfikacją zostały nam przedstawione trzy wzory. Wspólnie wybraliśmy najbardziej szlachetny materiał. Myślę, że jest on dobrej jakości i będzie dobrze funkcjonować w tej przestrzeni – zapewnił Iwiński.

Plastyk zapowiedział też ogłoszenie konkursu, który wyłoni najlepsze rozwiązania w kwestii małej architektury i wprowadzenia zieleni na plac. O uzupełnienie wyglądu placu o rośliny apelowało spore grono mieszkańców w konsultacjach społecznych w 2016 roku, a ostatnio także Partia Zieloni Bydgoszcz. Iwiński zaznaczył, że istotnym elementem, który udało się uwzględnić w projekcie wykonawczym, jest wprowadzenie niskiego oświetlenia na placu, dzięki czemu Rynek będzie efektownie prezentować się po zmroku.


CZYTAJ WIĘCEJ: Partia Zieloni Bydgoszcz apeluje o wprowadzenie zieleni na Starym Rynku


Dyrektor ZDMiKP Jacek Witkowski cieszy się z podpisania umowy z bydgoskim wykonawcą prac na Starym Rynku.

– W końcu po wielu, wielu latach nareszcie możemy się doczekać remontu Starego Rynku. Mnie jako rodowitego bydgoszczanina bardzo bolało to, że tyle lat płyta nie była robiona. W końcu będziemy to realizować i mam tą przyjemność, że jako dyrektor zarządu dróg mogłem podpisać umowę. To jedna z ważniejszych rzeczy w moim życiu zawodowym – powiedział Witkowski.

Ważnym elementem rewitalizacji płyty będzie nieznaczne przesunięcie pomnika Walki i Męczeństwa w kierunku północno-zachodnim, bliżej Katedry Bydgoskiej. Po remoncie zyska on iluminację i nowy cokół. Jak podkreślił zastępca dyrektora ZDMiKP do spraw inwestycji drogowych Maciej Gust, monument będzie zamykał przestrzeń od strony ulicy Farnej. Procedurą jego przenosin zajmie się specjalistyczna firma

Po przebudowie rynku w upalne dni mieszkańców chłodzić nie będzie już woda z nieestetycznego węża, rozkładanego na płycie – tę funkcję będą pełnić specjalnie zamontowane dysze. Warto przypomnieć, że ostateczny projekt nie uwzględnia proponowanej wcześniej fontanny – wojewódzki konserwator zabytków stwierdził w swojej decyzji z listopada 2016 roku, że realizacja wodotrysku uszkodziłaby podziemia zachodniej pierzei.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Stary Kanał Bydgoski odzyska dawne piękno. Będą nowe umocnienia brzegów


Przedstawiciel wykonawcy – prezes Betpol S.A. Grażyna Wrukowska powiedziała, że wizytówka miasta, jaką jest Stary Rynek nie była brzydka, ale po zakończeniu prac będzie ładniejsza. Warto przypomnieć, że firma Betpol wchodziła w skład konsorcjum, które wykonywało przebudowę Mostu Staromiejskiego i uliczek w pobliżu Starego Rynku. Firma zamierza wykorzystać doświadczenie, jakie nabyła podczas realizowania tych zadań. Wrukowska opowiedziała, jak ma przebiegać rewitalizacja placu.

– W pierwszej kolejności musimy wykonać płytę rynku. Ruch będzie odbywał się wokół. Płyta nie będzie oczywiście zamknięta w całości. Nie będzie momentów, w których część rynku będzie zamknięta, a nie będą tam przeprowadzane prace. Postaramy się zrobić to w jak najkrótszym czasie – zapewniła prezes Betpolu.

Grażyna Wrukowska ogłosiła, że prace na Starym Rynku zaczną się w pierwszych dniach lipca. Centralna część płyty ma zostać wykonana do końca listopada. Remont będzie wiązał się z ograniczeniami ruchu dla pieszych i aut, ponieważ roboty obejmą też chodniki i jezdnie wokół płyty. Dyrektor Witkowski podkreślił, że wykonawca niebawem przedstawi ZDMiKP projekt organizacji ruchu – wtedy też poznamy szczegóły ograniczeń. Po zakończeniu działań w sercu placu pracownicy Betpolu przejdą w miejsca, w których obecnie funkcjonują ogródki gastronomiczne. Takie etapowanie prac jest uzgodnione z właścicielami lokali zlokalizowanych na Starym Rynku. Termin wykonania zadania przewidziano na 29 czerwca 2019 roku.


CO ZMIENI SIĘ NA STARYM RYNKU PO PRZEBUDOWIE?

  • Położona zostanie nowa nawierzchnia z płyt granitowych, jezdnie wykonane będą z kostki kamiennej rzędowej a chodniki z szarych płyt kamiennych.
  • Za pomocą układu płyt kamiennych wykonany zostanie obrys miejsca,w którym niegdyś znajdował się dawny ratusz i jego wieża.
  • Nastąpi przeniesienie Pomnika Walki i Męczeństwa o 15 metrów w kierunku północno-zachodnim, bliżej Katedry Bydgoskiej.
  • Fontanna „Dzieci bawiące się z gęsią” zyska podświetlenie.
  • Wprowadzone zostaną stałe fundamenty do osadzenia parasoli ogródkowych wraz z przyłączami elektrycznymi do ich oświetlenia. Parasole będą miały jednolity kształt i kolor (żółto-szary).
  • W linii przebiegu 18. południka powstanie LED-owy pas świetlny oraz zegar na słupku wskazujący czas „bydgoski”.
  • W linii zachodniej pierzei powstanie murek oporowy z siedziskami – na jego końcach zlokalizowane zostaną zewnętrzne ekrany multimedialne.
  • Płyta upamiętniająca wkroczenie Wojska Polskiego do Bydgoszczy 20 stycznia 1920 roku zostanie umieszczona na ciągu pieszym prowadzącym do ratusza.
  • Skrzynki energetyczne z przyłączami wykorzystywane podczas koncertów i innych wydarzeń na placu będą umieszczone w nawierzchni płyty i wysuwane w razie potrzeby.
  • Zrealizowane zostaną także podesty pod projektory do mappingu oraz ekrany LED.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co zmieni się na Starym Rynku w ramach przebudowy?

Błażej Bembnista