Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stomatologia na CM UMK. Rekrutacja nie ruszyła, ale jest ważna decyzja minister zdrowia

Dodano: 01.08.2024 | 19:39

Na zdjęciu: CM UMK czeka na decyzję ministra nauki w sprawie kierunku lekarsko-dentystycznego.

Fot. Alicja Chrobak

Collegium Medicum miało rozpocząć kształcenie stomatologów w Bydgoszczy już od 1 października tego roku. Oddział toruńskiego UMK otrzymał nawet od miasta budynek przy Przemysłowej 34, który ma być siedzibą kierunku lekarsko-dentystycznego, ale i również bezpłatnej przychodni stomatologicznej funkcjonującej nocą i w weekendy. Na ten moment uczelnia nie ma określonego limitu przyjęć na studia, ale minister zdrowia Izabela Leszczyna wyraziła pozytywną, warunkową opinię dla utworzenia kierunku.

W lipcu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt, a następnie rozporządzenie w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Ku uciesze wielu bydgoszczan, w dokumencie zapisano 60 miejsc na kierunku lekarskim utworzonym na Politechnice Bydgoskiej, ale nie było w nim wzmianki o kierunku lekarsko-dentystycznym, którego utworzenie zapowiadało Collegium Medicum UMK.

MetropoliaBydgoska.PL jako pierwsza poinformowała o tym, że Collegium Medicum zamierza ulokować planowany wydział w Bydgoszczy [CZYTAJ WIĘCEJ]. Przypomnijmy, że to już drugie podejście do kształcenia stomatologicznego nad Brdą – w 2013 roku miasto Bydgoszcz przekazało UMK budynek dawnej dyrekcji kolei przy ulicy Dworcowej, lecz w 2018 roku wrócił on do poprzedniego właściciela. Przypomnijmy, że ostatecznie miasto sprzedało swoją część gmachu (w jej skład nie wchodzi przychodnia) Grupie Konkret.

CM UMK prowadziło jednak zaawansowane przygotowania do uruchomienia kierunku lekarsko-dentystycznego. W lutym tego roku władze jednostki wraz z prezydentem Rafałem Bruskim ogłosili, że w ramach darowizny miasto przekaże uczelni budynek przy ulicy Przemysłowej 34. Wybudowany w 1970 roku dwukondygnacyjny obiekt początkowo służył jako siedziba Bydgoskiego Kombinatu Budowlanego „Wschód” i Miastoprojektu Bydgoszcz, a w latach 90. trafił on w ręce ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a później UKW. Do 2014 roku gościli w nim studenci takich kierunków jak historia, administracja czy bezpieczeństwo narodowe. Po nieudanych próbach sprzedaży uniwersytet przekazał go miastu.

– Kierunek lekarsko-dentystyczny będzie dopełnieniem naszej oferty. Będziemy 11 uczelnią w Polsce, która kształci przyszłych stomatologów – podkreśliła ówczesna prorektor CM UMK, prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska. Na Przemysłowej zaplanowano stworzenie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Collegium Medicum z siedmioma jednostkami klinicznymi oraz darmową, całodobową poradnią dentystyczną. Podczas konferencji w bydgoskim ratuszu prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk zapewniał, że uczelnia ma już gotowy program studiów i jest w trakcie pozyskiwania kadry. – W pierwszej turze jesteśmy w stanie przyjąć 48 studentów – powiedział ówczesny dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum.


CZYTAJ WIĘCEJ: Darmowa poradnia stomatologiczna niebawem w Bydgoszczy. Studenci wracają na Przemysłową


Przedstawiciele jednostki toruńskiego uniwersytetu zapewniali, że rekrutacja na nowy kierunek rozpocznie się już za kilka miesięcy, by został on uruchomiony od października 2024 roku. Do czasu przebudowy przekazanego przez miasto obiektu, zajęcia miały odbywać się w innych budynkach uczelni. Dyrektor szpitala Biziela Agnieszka Rogalska podkreśliła też, że w jego rozbudowywanej części zaplanowano zajęcia z chirurgii szczękowej oraz zaawansowanej chirurgii stomatologicznej – na razie wielka inwestycja utknęła, o czym napiszemy w najbliższych dniach.

Brak decyzji o przyznaniu CM limitu przyjęć na kierunek lekarski sprawił, że rekrutacja na stomatologię nadal się nie rozpoczęła. O problemy z uruchomieniem kierunku spytaliśmy wpierw UMK. – Wniosek o utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego (wraz ze szczegółową koncepcją jego programu) uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia i Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Czekamy teraz na decyzję ministra nauki Dariusza Wieczorka, a następnie, w przypadku oczekiwanej przez nas decyzji pozytywnej, na określenie przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę limitu przyjęć. Wtedy uruchomimy rekrutację – przekazała nam Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od decyzji Wieczorka zależy też start prac na Przemysłowej 34.

Kiedy minister zdrowia może określić limit? Resort przekazał nam, że 19 lipca 2024 roku minister zdrowia podpisała opinię w sprawie wniosku dotyczącego CM UMK w Bydgoszczy – kierunek lekarsko-dentystyczny. Następnie przekazano ją do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wnioskodawcy. – Jest to opinia pozytywna warunkowa – pod warunkiem realizacji oświadczenia rektora z 27 marca 2024 roku dotyczącego zapewnienia infrastruktury wraz z wyposażeniem oraz literatury niezbędnej do prowadzenia studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym – czytamy w mailu z biura komunikacji MZ.

Przydzielenie limitu może potencjalnie nastąpić po pozytywnej decyzji ministra nauki po uwzględnieniu opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministerstwa Zdrowia. Czas zatem na kolejną istotną dla Bydgoszczy decyzję Dariusza Wieczorka – jedną już podjął, czas na następną.