[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stomil w Bydgoszczy upadnie? Fatalne wyniki kontroli

Dodano: 24.01.2023 | 11:51

Na zdjęciu: Od wielu lat Stomil w Bydgoszczy znajduje się w złej sytuacji finansowej.

Fot. CC

Rośnie zadłużenie mających ponad stuletnią historię zakładów Stomil S.A. Jak wykazał raport Najwyższej Izby Kontroli, spółka może stać się niewypłacalna, a co za tym idzie – konieczne będzie ogłoszenie upadłości.

Przed laty Stomil był jednym z największych zakładów w Bydgoszczy, zatrudniając około 3000 osób. Spółka specjalizowała się w produkcji płyt i uszczelek gumowych oraz węży hydraulicznych i przemysłowych. Czasy świetności minęły jednak już dawno temu, a przez ostatnich kilkanaście lat sytuacja finansowa Stomilu pogarsza się.

Kontrola NIK objęła okres od 1 stycznia 2019 roku do 28 lipca 2022. Analizowano wyniki ekonomiczne oraz przeprowadzaną w tym czasie restrukturyzację spółki. W kontrolowanym okresie Stomil miał aż pięciu prezesów lub pełniących obowiązki prezesa.

Restrukturyzacja jest nieskuteczna

Przez ten czas spółka przyjęła dwa plany strategiczne. – Kontrola ich realizacji wykazała zaburzenie wewnętrznej spójności systemu spółki, o czym świadczyło wielokrotne wskazywanie przez Prezesa Zarządu na brak wiedzy o sposobie i stopniu realizacji celów zdefiniowanych w dokumentach strategicznych – czytamy w komunikacie Najwyższej Izby Kontroli.

Wyniki finansowe są zatrważające. Przez cały kontrolowany okres Stomil ponosił straty w sprzedaży, a ujemny wynik pogłębił się z 4 milionów złotych w 2018 roku do 7,2 mln zł w 2020. Później strata na sprzedaży zmniejszyła się do 1,5 mln zł w 2021 roku, ale już w I półroczu 2022 r. wyniosła 1,3 mln zł.

W 2020 oraz 2021 roku Stomil uzyskał co prawda dodatni wskaźnik EBITDA oraz zysk netto, ale istotny wpływ na to miała sprzedaż nieruchomości za 7,5 mln zł w 2020 r. oraz aktualizacja wyceny innej nieruchomości w wysokości 2,8 mln zł w 2021 r.

Trudność z regulowaniem zobowiązań

– Od 2021 r. wskaźniki płynności wskazywały na trudności Spółki do regulowania zobowiązań bieżących. Według stanu na 31 maja 2022 r. przeterminowane zobowiązania handlowe wyniosły 6 mln zł. Istotnie zwiększono poziom zobowiązań ogółem z 8,5 mln zł na koniec 2020 r. do 23,5 mln zł na koniec I półrocza 2022 r., co stanowiło 62,5% wartości aktywów – czytamy w komunikacie NIK . W ocenie kontrolerów wzrastające zadłużenie może doprowadzić do niewypłacalności, a następnie do ogłoszenia upadłości spółki.

Co więcej, w okresie objętym kontrolą zmniejszył się zasób nieruchomości posiadanych przez spółkę, a zbycie czterech z nich w czerwcu 2020 roku nastąpiło w trybie niekonkurencyjnym, jednak zgodnie z zasadami statutowymi.

W ubiegłym tygodniu, po publikacji raportu NIK, skontaktowaliśmy się ze spółką. Poprosiliśmy o jej stanowisko wobec wyników kontroli i zapytaliśmy o realizowane programy naprawcze. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Stomil w Bydgoszczy upadnie? Fatalne wyniki kontroli
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments