Bydgoszcz
2C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 2 • L 2
8C
Pon
8C
Wt
6C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIStrażacy całą noc walczyli z pożarem chemikaliów. Kilkadziesiąt osób zostało ewakuowanych
pożar wszedzień
29.05.2018 | 10:37

Strażacy całą noc walczyli z pożarem chemikaliów. Kilkadziesiąt osób zostało ewakuowanych

Na zdjęciu: Na miejscu pożaru pracowało ponad 40 zastępów straży pożarnej.

Fot. KPUW

Całą noc strażacy walczyli z pożarem składowiska odpadów chemicznych w miejscowości Wszedzień w gminie Mogilno. Sytuacja jest już opanowana.

Pożar wybuchł w poniedziałek ok. godz. 21 i objął składowisko o wymiarach 10×20 metrów oraz magazyn. Na miejscu pracowało ponad 40 zastępów, czyli ok. 120 strażaków, których pracę koordynował komendant wojewódzki gen. Janusz Halak. – Posiłkowaliśmy się strażakami i sprzętem z województwa wielkopolskiego. Straż pożarna od początku badała chmurę zanieczyszczeń. Nie wykazała ona znaczących niebezpieczeństw dla mieszkańców. Teraz badania przejął Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska– mówił gen. Janusz Halak. Na miejsce przybyli także komendant główny gen. bryg. Leszek Suski oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Sytuacja została opanowana we wtorek nad ranem, ale teren cały czas jest kontrolowany przez służby. – Będziemy przyglądać się sytuacji, czy nie zagraża ona mieszkańcom. Starosta i władze lokalne podjęły decyzję, że w najbliższych dniach zamknięta będzie szkoła. Zostały zatrzymane również strugi wody, które płynęły po gaszeniu do miejskiego kąpieliska, żeby nie dostały się do wody – zaznaczał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Profilaktycznie ewakuowano 33 osoby, które powoli mogą już wracać do domów. Wojewoda zaleca jednak, aby dzieci pozostały z dala od miejsca pożaru i jego oddziaływania.

Zdarzenie w gminie Mogilno to kolejny w ostatnich czasie pożar składowiska odpadów.  Wcześniej podobne sytuacje miały miejsce w Zgierzu, Trzebini, Olsztynie, Gorlicach i Policach.  Rano premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że polecił uzupełnić porządek dzisiejszej Rady Ministrów o punkt dotyczący tej sprawy. – Nie możemy pozwalać, by przestępcy truli nas, nasze dzieci i niszczyli środowisko – podkreślił szef rządu.


Powiązane treści