Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Parkingowa dezinformacja. Z wielu parkomatów nie dowiesz się o wyższych opłatach za postój

Dodano: 02.02.2022 | 13:26
Strefa Płatnego Parkowania w Bydgoszczy

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Strefa Płatnego Parkowania w Bydgoszczy - już od 1 lutego obowiązują w niej wyższe stawki za postój. Ale tylko na części parkomatów drogowcy umieścili zaktualizowany cennik.

Fot. Eryk Dominiczak

Od wtorku, 1 lutego wzrosły opłaty w Strefie Płatnego Parkowania na terenie Bydgoszczy. Ale część kierowców o zmianach stawek może się nie dowiedzieć, bo Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej nadal nie zaktualizował cenników na dużej części parkomatów.

Radni podnieśli ceny za postój w centrum Bydgoszczy pod koniec października ubiegłego roku. Na mocy tej uchwały właśnie od początku lutego pierwsza godzina parkowania w podstrefie A kosztuje 3,80 zł (zamiast dotychczasowych 3 złotych), natomiast w podstrefie B – 2,60 zł (zamiast 1,50 zł). Prezydent Rafał Bruski, który był inicjatorem projektu, podkreślał, że w ten sposób miasto pozyska dodatkowe środki. Jak wynika z zapisów nowego budżetu, do miejskiej kasy z tytułu opłat w Strefie Płatnego Parkowania ma trafić w 2022 roku 10,35 mln złotych. Czyli o niemal 4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

Choć od uchwalenia nowych cenników postoju minęły już ponad trzy miesiące, to drogowcy zanotowali informacyjny falstart. Pomimo że nowe ceny już obowiązują, na wielu parkomatach widnieją nadal stare kwoty (także opłaty dodatkowej za brak ważnego biletu, która wzrosła z 50 do 200 złotych). Przekonaliśmy się o tym podczas kilkudziesięciominutowego spaceru po ścisłym centrum Bydgoszczy.

Rozpoczęliśmy od ulicy Gdańskiej przy skrzyżowaniu z ulicami: Chocimską oraz Chodkiewicza. Parkomaty ulokowane po obu stronach ulicy na wysokości Przychodni Gdańska nadal informują o nieobowiązujących już stawkach w podstrefie B. Ale, co ciekawe, sam system został zaktualizowany. Wrzucenie dwuzłotówki o godzinie 9:57 pozwoliło nam wydrukować bilet uprawniający do parkowania jedynie do godziny 10:43, czyli według podwyższonej ceny. Przypomnijmy, że po starej cenie za 2 zł moglibyśmy zajmować miejsce postojowe przez ponad godzinę.

Dopiero gdy weszliśmy do podstrefy A przy ulicy Mickiewicza (obok Teatru Polskiego) dostrzegliśmy pierwsze parkomaty z nowymi cennikami. Dwa z nich stały wzdłuż budynku dawnego kasyna i wspomnianego teatru. Kolejne dwa zlokalizowaliśmy na ulicy 20 Stycznia 1920 roku oraz tuż obok Filharmonii Pomorskiej. Ale gdy wróciliśmy z powrotem na ulicę Gdańską, znowu biły po oczach nieaktualne cenniki. Podobnie było na ulicy Śniadeckich oraz Pomorskiej. Ostatecznie – na 16 sprawdzonych parkomatów (zarówno nowszych obsługujących płatności kartą, jak i tych przyjmujących jedynie bilon) nowe ceny mogliśmy odczytać jedynie na wspomnianych czterech. W całym mieście funkcjonuje obecnie 216 parkomatów.

Dlaczego ZDMiKP nie zdążył na czas przygotować kluczowych przecież informacji związanych z podniesieniem cen w Strefie Płatnego Parkowania? – Takiej operacji nie można było dokonać przed 1 lutego, bo wtedy wprowadzalibyśmy kierowców w błąd – twierdzi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy drogowców. I dodaje, że wymiana tabliczek odbywa się sukcesywnie. Jego zdaniem, wymienionych zostało już 60 procent cenników, a korekta pozostałych to kwestia kilku dni. – W przypadku części urządzeń wymiana cennika nie polega wyłącznie na zmianie kartki. Konieczny jest demontaż przedniej ściany parkomatu – wskazuje w rozmowie z nami rzecznik ZDMiKP.

Tyle że te tłumaczenia trudno przyjąć bezwarunkowo. Po pierwsze dlatego, że obecny stan również wprowadza parkujących w błąd. Co więcej, nawet przyjmując, że całą operację wymiany rozpoczęto by w poniedziałek, 31 stycznia po południu (SPP funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00), to na wymianę informatorów drogowcy mieli kilkanaście godzin. A całą operację można było zaplanować przecież wcześniej. W przeszłości zdarzało się zresztą, że na przystankach z wyprzedzeniem pojawiały się zaktualizowane rozkłady jazdy, wypierając te nadal funkcjonujące.

Przy okazji sprawdziliśmy również, czy z aktualizacją cen poradzili sobie operatorzy płatności mobilnych – mPay oraz SkyCash. W przypadku pierwszej z platform od razu mogliśmy odczytać obowiązujące od 1 lutego stawki. Więcej turbulencji towarzyszyło nam w przypadku SkyCasha. Tam uruchomienie parkowania w podstrefie B spowodowało pojawienie się komunikatów jeszcze z dawnymi stawkami (1 zł za 30 minut postoju, 1,5 zł za pierwszą godzinę), ale ostatecznie z konta system pobrał już wyższą kwotę – 2,60 zł.

Od początku bieżącego miesiąca zmianom uległy również granice podstrefy A i B. Do tej pierwszej włączony został parking przy ulicy Ustronie, który powstał w ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej. Wcześniej, przed modernizacją i w dużo mniej estetycznej wersji, był on przez lata bezpłatny i chętnie użytkowany przez osoby pracujące bądź uczące się w Śródmieściu. Ze strefy B do A zostały przetransferowane również miejsca postojowe położone przy ulicy Grudziądzkiej oraz Poznańskiej na zachód od ich skrzyżowania z ulicą Krótką (między innymi na placu Poznańskim na wysokości sądu rodzinnego).

Wspomniane zmiany podstref są jedynie preludium do rewolucji, która czeka nas najprawdopodobniej w drugiej połowie roku. Wówczas Strefa Płatnego Parkowania w Bydgoszczy ma zostać rozszerzona o nowe osiedla – Bielawy, część Skrzetuska, Babią Wieś oraz Okole. W podstrefie B znajdzie się także ulica Grunwaldzka na odcinku od ronda Grunwaldzkiego aż do ronda Maczka. Część tańszej podstrefy (między innymi wzdłuż ulicy Gdańskiej) zostanie natomiast włączona do podstrefy A.


STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA W BYDGOSZCZY – CENNIK

| PODSTREFA A |

   • cena za 1 godzinę parkowania – 3,80 zł (1,90 zł za 30 minut)
   • cena za 2 godzinę parkowania – 4,50 zł
   • cena za 3 godzinę parkowania – 5,40 zł
   • cena za 4 i kolejne godziny parkowania – 3,80 zł
   • cena za postój całodzienny – 36,50 zł
   • abonament miesięczny dla mieszkańca – 30 zł (obowiązuje na ulicy meldunku i jednej ulicy przyległej; dot. wyłącznie osób zameldowanych i płacących podatki w Bydgoszczy)
   • abonament miesięczny dla mieszkańca ważny w całej podstrefie – 75 zł

| PODSTREFA B |

   • cena za 1 godzinę parkowania – 2,60 zł (1,30 zł za 30 minut)
   • cena za 2 godzinę parkowania – 3,10 zł
   • cena za 3 godzinę parkowania – 3,70 zł
   • cena za 4 i kolejne godziny parkowania – 2,60 zł
   • cena za postój całodzienny – 25 zł
   • abonament miesięczny dla mieszkańca – 20 zł (obowiązuje na ulicy meldunku i jednej ulicy przyległej; dot. wyłącznie osób zameldowanych i płacących podatki w Bydgoszczy)
   • abonament miesięczny dla mieszkańca ważny w całej podstrefie – 50 zł

Uchwała z jesieni ubiegłego roku wprowadza również podstrefę C, którą będzie stanowiła połowa parkingu wielopoziomowego powstającego przy ulicy Grudziądzkiej obok budynków urzędu miasta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Laluś
Laluś
1 rok temu

A bo to pierwszy raz bydgoski ZDMiKP błysnął nieudolnością?!

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Rozszerzenie strefy o zwykłe osiedla mieszkalne to jakieś nieporozumienie! Czemu one mają służyć – raczej nie zapewnieniu rotacji miejsc!