Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIStudenci wracają do domów. Czym?
18.12.2015 | 17:18

Studenci wracają do domów. Czym?

Ostatni weekend przed świętami to okres wzmożonego ruchu związanego m.in. z powrotami studentów do rodzinnych domów.

Na zdjęciu: Pociąg to często wybierany środek transportu.

Fot. ED

Co prawda zajęcia na uczelniach w Bydgoszczy odbędą się jeszcze w przyszłym tygodniu, ale niektórzy studenci zwiększają liczbę wolnych dni i już wracają do swoich rodzinnych domów. Powszechnie wiadomo, że studencki budżet zazwyczaj jest ograniczony, więc każdy szuka jak najtańszej opcji przejazdu. Co mogą wybrać bydgoscy żacy?

Najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód. Plusem jest tu godzina wyjazdu, którą można dostosować do indywidualnych potrzeb oraz reszty towarzyszy podróży. Także ilość zabieranego ze sobą bagażu nie jest z góry narzucona. Jedynym wyznacznikiem jest pojemność bagażnika. Jednak pomysłowość studentów nie zna granic, więc zawsze znajdzie się miejsce na dodatkową torbę bądź pudełko.

Znacznym minusem przejazdu samochodem jest niemała cena za paliwo. Stąd też dobrą opcją jest dogadanie się z ludźmi, którzy jadą do tego samego miejsca lub chociaż w tę samą stronę. Jeśli nie można znaleźć takich osób wśród znajomych, warto skorzystać z serwisu BlaBlaCar. Na tej stronie internetowej kierowcy wypisują dokąd jadą, ustalają kwotę przejazdu i liczbę wolnych miejsc w samochodzie. Zainteresowane osoby odzywają się do nich, by dogadać szczegóły przejazdu. BlaBlaCar umożliwia także poznanie ludzi, z którymi znajomość nawiązuje się podczas dłuższych bądź krótszych tras.

Alternatywą dla przejazdu samochodem jest podróż autobusem. Studenci często korzystają z pks-ów. Jest to opłacalne szczególnie przy krótkich przejazdach, gdyż trasa ma znaczenie przy cenie biletu. PKS Bydgoszcz oferuje także połączenia do dość odległych miejscowości takich jak np. Szczecin bądź Białystok. Jednak cena takiego biletu wynosi około 70 zł. Ogromną zaletą jazdy autobusami pks bądź innych przewoźników oferujących przejazd jedynie do pobliskich województw, jest dojazd do mniejszych miejscowości.

Jedynie do głównych miast takich jak Gdańsk, Poznań, Praga, Warszawa i Wrocław dociera Polski Bus wyjeżdżający z Bydgoszczy średnio co godzinę. Czerwone bądź białe autokary z logiem firmy rozpoznawane są w całej Polsce. Bilet na przejazd tym środkiem lokomocji można kupić już za 2 zł, wliczając w to opłatę za rezerwację, która wynosi 1 zł. Opłata za transport nie jest stała. Im szybciej zdecydujesz się kupić bilet, tym mniej za niego zapłacisz. Jest to więc idealna opcja dla osób, które planują wyjazd z konkretnym terminie w przyszłym czasie. Cena biletu kupowanego na ostatnią chwilę to średnio ponad 30 zł w trakcie weekendu. W ciągu tygodnia zazwyczaj koszt podróży wynosi mniej.

Stała cena biletu obowiązuje przy przejazdach pociągami. Kwota nie zwiększa się, lecz może nawet się zmniejszyć. Wystarczy kupić bilet co najmniej 2 dni przed terminem odjazdu, by zyskać 10% zniżki od odgórnie ustalonej ceny. Ponadto student posiadający przy sobie legitymację studencką, płaci za bilet jedynie 49% jego stałej kwoty. Zaletą jazdy pociągiem jest także duża liczba połączeń i ich zadowalająca częstotliwość. Ponadto wybierając kolej, omija się ewentualne korki na drogach. Jednak każdy medal ma dwie strony, więc tu także trzeba liczyć się z możliwymi opóźnieniami pociągów.


Powiązane treści