Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 0 • L -3
2C
Pon
1C
Wt
-1C
Sr
-1C
Czw
2C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoStudenckie wizje na tereny przy Kanale Bydgoskim nagrodzone [WIZUALIZACJE]
j_zielińska_m_flatów_k_bonk_11
23.05.2019 | 19:39

Studenckie wizje na tereny przy Kanale Bydgoskim nagrodzone [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Zwycięski projekt Joanny Zielińskiej, Magdaleny Flatów i Karoliny Bonk uwzględnia stworzenie nad Kanałem kawiarni.

Fot. mat. konkursowy

Rozstrzygnięto konkurs dla studentów UTP na zagospodarowanie terenów nad Kanałem Bydgoskich. Inicjatywa społeczników z Miedzynia i Prądów przyniosła parę ciekawych koncepcji, które miejmy nadzieje doczekają się wykorzystania w realnych planach miasta na ożywienie tego urokliwego miejsca.

Konkurs „Kanał Bydgoski, czyli zagospodarowanie terenów nadrzecznych nad kanałem Śluza VI – Śluza Osowa Góra” został zorganizowany przez Radę Osiedla Miedzyń-Prądy. Miał on na celu przedstawienie własnych wizji zagospodarowania nabrzeży na pięciokilometrowym odcinku wzdłuż Nowego Kanału Bydgoskiego. Biorą w nim udział studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego – konkretniej studenci kierunku Architektury Wnętrz z Zakładu Sztuk Wizualnych na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

Na początku konkursu, jesienią 2018 roku studenci odwiedzili Muzeum Kanału Bydgoskiego i odbyli wizję lokalną nabrzeża. Potem gościli w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Studenci zapoznali się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wysłuchali opinii urbanistów na temat terenów przy Kanale. Potem przyszedł czas na opracowywanie wizji – studenci uwzględnili w niej m.in. pomysły mieszkańców, które poznali w trakcie wywiadów z nimi oraz sugestię MPU, które widzi konieczność budowy nowych kładek nad kanałem. W czwartek, 23 maja w bydgoskim ratuszu odbyła się uroczysta prezentacja prac i wręczenie nagród.

Wyboru najlepszych propozycji na zagospodarowanie kanału dokonała komisja konkursowa, której przewodniczyła związana z Miedzyniem i Prądami prof. Aleksandra Simińska – w jej składzie znaleźli się przedstawiciele rad osiedli: Miedzyń-Prądy i Flis, plastyk miejski oraz przedstawiciel Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Nagrody finansowe w konkursie wręczył zastępca prezydenta Michał Sztybel. Podczas spotkania podziękował za inicjatywę w tworzeniu pomysłów na nowoczesne elementy miasta.

Zwycięski projekt wykonało trio studentek: Karolina Bonk, Joanna Zielińska i Magdalena Flatów. Kapituła konkursowa uzasadniając wybór ich pracy podkreśliła umiejętność kreowania przestrzeni z myślą o osobach niepełnosprawnych. Ciekawy wydał się także motyw oszklonych kawiarnianych ścian, niezaburzający perspektywy, a jednocześnie odbijających piękny pejzaż. Doceniono też użycie drewna, które bezpośrednio nawiązuje do otaczającej zieleni i krajobrazu kanału. – Główną inspiracją była natura Kanału Bydgoskiego. Bardzo ważna była dla nas woda. Forma fal stała się punktem wyjścia dalszych rozważań – tak powstała kładka i restauracja – powiedziała podczas odbioru nagrody Karolina Bonk.

Drugie miejsce zajęła praca Magdaleny Kuny i Patrycji Manisz. Stworzyły one atrakcyjną galerię sztuki. Komisja doceniła interesujące powiązanie funkcji galerii i przestrzeni pieszej. Trzecie miejsce zdobyły Katarzyna Mucha i Agnieszka Wojtczak. Komisji spodobało się proste rozwiązanie kładki połączonej z aktywną zielenią oraz stworzenie przyjaznych tarasów widokowych dla mieszkańców. Przyznano też trzy wyróżnienia.

Konkurs był skierowany do studentów kierunku Architektura Wnętrz Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP. Rada Osiedla Miedzyń-Prądy współorganizowała konkurs z miastem Bydgoszcz, Radą Osiedla Osowa Góra, Radą Osiedla Flisy, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Bydgoskim Stowarzyszeniem Miedzyń i Prądy, UTP oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną w Bydgoszczy.

Lista laureatów i wyróżnionych studentów UTP.

I miejsce: Joanna Zielińska, Magdalena Flatów, Karolina Bonk
II miejsce: Magdalena Kuna, Patrycja Manisz
III miejsce: Katarzyna Mucha, Agnieszka Wojtczak

Wyróżnienia: Dominika Mruczkowska, Lucyna Lepiarz, Joanna Będkowska; Ewelina Pietrzak, Izabela Organista, Agnieszka Majewska; Monika Prucnal, Tomasz Kozłowski

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści