Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stworzony na UTP respirator ma za sobą pierwsze próby. Projekt otrzymał 125 tysięcy złotych wsparcia

Dodano: 23.04.2020 | 20:29

Na zdjęciu: Kampus UTP w Fordonie.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy informuje, że prowadzone przez naukowców z uczelni i pracowników lokalnych firm prace nad zbudowaniem prostego respiratora do wspomagania pacjentów z niewydolnością oddechową spowodowaną COVID-19 wkroczyły w nowy etap. Projekt zyskał wsparcie ministerstwa nauki.

Na początku kwietnia bydgoska uczelnia przekazała, że zespół naukowców, przedsiębiorców i ekspertów medycznych, w skład którego wchodzą pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP oraz lokalnych firm Cimat i Medseven rozpoczął projektowanie prostego respiratora. Prace odbywały się pod nadzorem dra Roberta Włodarskiego, anestezjologa i zastępcy komendanta szpitala wojskowego w Bydgoszczy.

Projektem bydgoskich naukowców i specjalistów zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zwróciło się do rektora UTP z prośbą o pilne przygotowanie konstrukcji prostych aparatów do wentylacji, których produkcja mogłaby się odbywać w polskich zakładach. Przed Wielkanocą rozpoczęto kompletowanie podzespołów umożliwiających budowę prototypu – jego pierwsze próby odbyły się 19 kwietnia. Urządzenie otrzymało nazwę UCM 01 – to skrót od nazw Uniwersytet, Cimat i Medseven.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejna umowa na dokończenie S5 podpisana


Teraz zespół prowadzący prace nad respiratorem rozpoczyna kolejny etap działań. – Obecnie zespół projektowy przygotowuje 2 prototypy Respiratora UCM 01, które będą przekazane do badań w warunkach klinicznych mających na celu dopuszczenie ich do stosowania w szpitalach – podkreśla rzecznik prasowy UTP dr Franciszek Bromberek. Warto dodać, że w poniedziałek, 20 kwietnia opis respiratora zostały przesłane do ministerstwa nauki – dziś (23 kwietnia) uczelnia otrzymała informację o decyzji wsparcia prac nad prototypem respiratora kwotą 125 tysięcy złotych. – Naszym założeniem jest jak najszybsze zbudowanie prototypów i przekazanie ich do dalszych prac. Planujemy zakończyć projektowanie w pierwszych dniach maja – dodaje Bromberek.

Przypomnijmy, że od momentu nasilenia się przypadków zakażenia koronawirusem bydgoska uczelnia włączyła się w produkcję przyłbic ochronnych dla lecznic w województwie kujawsko-pomorskim.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments