Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 1 • L -1
1C
Sr
0C
Czw
1C
Pt
-2C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSukces miejskiego programu in vitro. Są kolejne ciąże!
invitro -umb
22.01.2020 | 10:48

Sukces miejskiego programu in vitro. Są kolejne ciąże!

Na zdjęciu: W tym roku urodzą się pierwsze dzieci poczęte dzięki miejskiemu programowi in vitro.

Fot. UMB

Pierwsze dzieci poczęte w ramach miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro przyjdą na świat w tym roku. Do programu, który funkcjonuje od kwietnia 2019 roku, zakwalifikowało się już 75 par.

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego realizują wybrane w konkursie Klinika Zdrówko oraz Gameta-Szpital, do których mogą zgłaszać się mieszkańcy. – Głównymi celami, oprócz wsparcia leczenia niepłodności metodą in-vitro, są także obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez pacjentów, poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla mieszkańców Bydgoszczy i poprawa trendów demograficznych w mieście – informują urzędnicy. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel 2 mln złotych.

Do programu zakwalifikowało się już 75 par, które skorzystają z dofinansowania. Do końca grudnia, dzięki programowi uzyskano siedemnaście ciąż.

Aby zakwalifikować się do programu, należy spełnić następujące wymogi:
– wiek kobiety mieści się w przedziale 20-43 (wg rocznika urodzenia);
– rodzice spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
– są mieszkańcami Bydgoszczy;
– wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Pary spełniające kryteria powinny zgłosić się bezpośrednio do wybranej przez siebie kliniki, gdzie czeka ich kwalifikacja pod względem medycznym. Wizyta kwalifikacyjna jest bezpłatna. Zainteresowane pary proszone są o umawianie się na wizytę kwalifikacyjną do programu telefonicznie: Klinika Zdrówko, tel. 52 375 25 07 (pn-pt, w godz. 8-14 i 18-20), Gameta-Szpital, tel. 42 645 77 77 (pn-pt 8-20, sb 8-15)

Na wizytę kwalifikacyjną należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną. Lekarz omówi całą procedurę leczenia, odpowie na wszelkie pytania i przekaże dokumentację niezbędną do podjęcia leczenia.

Program obejmuje:
dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego;
– dofinansowanie w wysokości do 5000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych);
– dofinansowanie w wysokości do 2000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

Czytaj także: Co w trakcie ferii wydarzy się w Bydgoszczy?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści