Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportPokonał Carlsena, a teraz wystąpi w Bydgoszczy. Jan-Krzysztof Duda zagra o Superpuchar Polski w szachach
Superpuchar Polski w szachach Bydgoszcz
25.11.2021 | 10:28

Pokonał Carlsena, a teraz wystąpi w Bydgoszczy. Jan-Krzysztof Duda zagra o Superpuchar Polski w szachach

Na zdjęciu: Rywalizacja o Superpuchar Polski w szachach odbędzie się w najbliższą sobotę w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski / zdjęcie ilustracyjne

Superpuchar Polski w szachach. O to prestiżowe trofeum już w najbliższą sobotę (27 listopada) rywalizować będą dwaj najlepsi krajowi szachiści. Pojedynek odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej i będzie transmitowany przez telewizję.

O Superpuchar Polski zawalczą arcymistrz Jan Krzysztof Duda, który w tym roku wygrał prestiżowy Pucharu Świata FIDE oraz arcymistrz Radosław Wojtaszek, złoty medalista tegorocznych mistrzostw kraju. W światowym rankingu szachowym Duda jest na miejscu czternastym, a Wojtaszek – trzydziestym ósmym. Szczegóły sobotniego pojedynku zdradza w rozmowie z portalem polsatsport.pl prezes szachowej sekcji Gwiazdy Bydgoszcz Dariusz Roubo. Pojedynek Dudy z Wojtaszkiem składać się będzie z sześciu partii.

– Pierwsze dwie partie będą odbywać się w czasie trzech minut plus dwie sekundy na partię, kolejne dwie – pięciu minut plus trzech sekund, a ostatnie dwie – dziesięciu minut plus pięciu sekund – mówi Roubo w rozmowie z Szymonem Rojkiem i precyzuje, że w przypadku wyniku remisowego po sześciu partiach, o triumfie decydować będzie tzw. Armagedon, który polega na tym, że zawodnik grający białymi będzie musiał wygrać, a czarnym do zwycięstwa wystarczy remis.

Prezes szachowej sekcji Gwiazdy nie ukrywa, że taki pojedynek to też chęć popularyzacji szachów. – Mamy przykłady z Norwegii, gdzie pojedynki szachowe są transmitowane i cieszą się popularnością. My mówimy: test i zobaczymy, czy widzowie będą z tego zadowoleni. Jeśli tak, to mamy nadzieję, że to przerodzi się w jakiś cykl turniejów – przyznaje Roubo. Pojedynek transmitowany będzie przez stację Polsat Sport.

Starcie o Superpuchar Polski w szachach zostanie przeprowadzone w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. – To miejsce ze świetną akustyką i salą koncertową, gdzie może przyjść około 900 osób – podkreśla Dariusz Roubo. Wejściówki w cenie piętnastu złotych są dostępne zarówno w internecie, jak i kasach Filharmonii. Prezes szachowej sekcji Gwiazdy zdradza, że cały dochód z sobotniej imprezy zostanie przekazany na cele charytatywne. – Część biletów dla dzieci i osób zainteresowanych będzie bezpłatnych – mówi. Widownia w sali będzie widziała zawodników, a przez specjalne słuchawki będzie mogła usłyszeć bieżący komentarz do wydarzeń na planszy.

Przypomnijmy, że w maju br. w Bydgoszczy odbyły się mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych. W męskiej rywalizacji po złoto sięgnął wspomniany już Wojtaszek, zaś u pań triumfowała wówczas Klaudia Kulon.

Sobotni mecz o Superpuchar Polski w szachach między Janem Krzysztofem Dudą i Radosławem Wojtaszkiem rozpocznie się o godzinie 10:00.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści