Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 1 • L 0
2C
Sr
2C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNakłoNa sygnaleSusza boleśnie daje się we znaki. Z pożarem lasu w regionie walczy kilkanaście zastępów straży!
pożar lasu_annowo_ Maciej Rejment
26.04.2020 | 16:19

Susza boleśnie daje się we znaki. Z pożarem lasu w regionie walczy kilkanaście zastępów straży!

Ogień pojawił się w niedzielę około godziny 13:30.

Na zdjęciu: Pożar objął pięć hektarów lasu. Akcję gaśniczą utrudniał teren zniszczony przez nawałnicę oraz silny wiatr.

Fot. Maciej Rejment / zdjęcie ilustracyjne

Kilkudziesięciu strażaków walczy z pożarem lasu, który wybuchł w niedzielne wczesne popołudnie w Paterku niedaleko Nakła. – Ogień objął pięć hektarów trudnego, niedostępnego terenu. Pożar udało się jednak opanować – komentuje w rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL kapitan Bartosz Walkowiak, oficer prasowy nakielskiej straży pożarnej.

Sygnały o pożarze dotarły do miejscowych strażaków około godziny 13:30. Do walki z żywiołem zostało wysłanych aż osiemnaście zastępów straży pożarnej. Musiały one zmagać się z trudnymi warunkami – ogniem został objęty teren zniszczony w wyniku nawałnicy, w dodatku w akcji gaśniczej przeszkadzał silny wiatr. – W wyniku wiatru ogień przeniósł się też na znajdujący się w sąsiedztwie rejonu początkowych działań młódnik – mówi nam kpt. Walkowiak.

Działania prowadzone na lądzie wspierane były przez samoloty gaśnicze Lasów Państwowych typu Dromader. – Dokonaliśmy czterech zrzutów wody z powietrza – wylicza Walkowiak, który obecny jest w miejscu akcji strażaków. Jak dodaje, w pierwszej fazie walki z ogniem istniało zagrożenie dla znajdujących się w rejonie pożaru nieruchomości oraz linii energetycznych. – Pożar udało się jednak „zamknąć” i uniknąć jego rozprzestrzeniania – wskazuje rzecznik straży w Nakle. Obecnie trwa dogaszanie pożaru. Na miejscu nadal pracuje szesnaście zastępów strażaków.

Według aktualnej mapy zagrożenia pożarowego w lasach, zarówno tereny powiatu nakielskiego, jak i południowo-zachodnia ściana województwa kujawsko-pomorskiego objęte są najwyższym stopniem zagrożenia. W pozostałej części regionu zagrożenie określane jest jako „średnie”. Ale alarmujące są też wskazania z innych części kraju. Duże niebezpieczeństwo pojawienia się ognia prognozuje się chociażby na zdecydowanej większości terenu województwa wielkopolskiego czy niemal w całym woj. lubuskim.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści