Bydgoszcz
-0C
Mgła
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 1 • L -1
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwiadczenia postojowe dla samozatrudnionych i wykonujących umowy cywilnoprawne. Eksperci ZUS doradzą zainteresowanym
06.04.2020 | 13:03

Świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i wykonujących umowy cywilnoprawne. Eksperci ZUS doradzą zainteresowanym

Na zdjęciu: Eksperci ZUS doradzą w sprawie świadczeń postojowych.

Fot. archiwum

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił założenia świadczeń postojowych dla samozatrudnionych. Zainteresowani będą mogli zadzwonić do pracowników ZUS, aby zadać pytania.

Szczegółowe informacje na temat świadczenia postojowego będzie można uzyskać, kontaktując się z ekspertami ZUS. – Wystarczy 7 kwietnia, w godz. od 9.00 do 12.00, zadzwonić pod nr tel. 52 34 18 138, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.  Eksperci odpowiedzą między innymi na pytania, komu należy się świadczenie postojowe, ile wynosi, jakie warunki należy spełnić i jak złożyć wniosek.

Poniżej prezentujemy założenia świadczeń.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Aby otrzymać świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł:
– Prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczęło się przed 1 lutego 2020 r. (nie zawieszono działalności) i przychód, który uzyskano w miesiącu przed miesiącem, w którym złożono wniosek o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu, który uzyskałeś  w miesiącu poprzedzającym oraz nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
– Prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczęło się przed 1 lutego 2020 r., ale zawieszono ją po 31 stycznia 2020 r. i przychód, który uzyskano w miesiącu przed miesiącem, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
– Zainteresowany nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
– Mieszka na terytorium Polski i jest obywatelem RP lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.

Aby otrzymać świadczenie postojowe w wysokości 1 300 zł należy:
– rozliczać podatek kartą podatkową oraz być zwolnionym z opłacania podatku VAT.
– nie mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
– mieszkać na terytorium Polski i być obywatelem RP lub mieć prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.

Jednorazowa wypłata trafi na rachunek bankowy.

Jak złożyć wniosek?
– Aby otrzymać świadczenie postojowe należy złożyć do ZUS wniosek o świadczenie postojowe (RSP-D) [pobierz]
– Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Wniosek można złożyć
– drogą elektroniczną przez PUE ZUS
– drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl
– za pośrednictwem poczty,
– osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS)

Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Świadczenie skierowane jest do osób wykonujących umowę cywilnoprawną (umowę agencyjną, umowę zlecenie, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, umowę o dzieło), która nie doszło do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności.

Warunki:
– Umowa musiała zostać zawarta przed 1 lutego 2020 roku.
– Jeśli suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym zainteresowany złożył wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1 299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.),  świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.
– Przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym zainteresowany złożył wniosek o świadczenie postojowe nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
– Zainteresowany nie ma tytułu do ubezpieczeń społecznych.
– Mieszka na terenie Polski i jest obywatelem RP lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.
– Nie wykonuje umowy cywilnoprawnej w całości lub w części z powodu przestoju w prowadzeniu działalności.

Można otrzymać 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to  świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Jednorazową wypłatę zainteresowany otrzyma na rachunek bankowy.

Jak złożyć wniosek?
– Aby otrzymać świadczenie postojowe zleceniodawca zainteresowanego lub zamawiający musi złożyć do ZUS wniosek o świadczenie postojowe (RSP-C) [pobierz]
– Zleceniodawca lub zamawiający musi otrzymać oświadczenia, że zainteresowany nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu i o kwocie przychodów z innych umów.
– Jeżeli zainteresowany zawarł więcej niż 1 umowę cywilnoprawną, każdy zleceniodawca lub zamawiający składa wniosek odrębnie dla każdej umowy.
– Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do ZUS najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Zleceniodawca lub zamawiający może przekazać wniosek:
– drogą elektroniczną przez PUE ZUS
– drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl
– za pośrednictwem poczty,
– osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Do wniosku musi zostać dołączona kopia umowy cywilnoprawnej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści