Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Święto Niepodległości w Bydgoszczy. Znamy program uroczystości

Dodano: 04.11.2024 | 17:15

Na zdjęciu: 11 listopada obchodzimy 106. rocznicę odzyskania niepodległości.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Stary Rynek będzie sercem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Poza częścią oficjalną, bydgoszczanie będą uczestniczyć w koncercie chóru czy orkiestry dętej „Elektronika”, obejrzą rekonstrukcje historyczne czy wezmą udział w grze miejskiej.

11 listopada obchodzimy 106. rocznicę odzyskania niepodległości. Dziś (4 listopada) wojewoda Michał Sztybel wraz z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim ogłosili plan obchodów tej ważnej rocznicy. – Bardzo się cieszę, że po kilku latach powraca komponent publiczny, społeczny i obywatelski w organizacji obchodów 11 listopada wraz z aktywnym udziałem samorządu – podkreślił wojewoda. Dodał też, że listopadowe święto będzie zwieńczeniem ważnych roku ważnych rocznic dla Bydgoszczy, m.in. wejścia Polski do NATO i utworzenia JFTC.

Sztybel zaznaczył, że 11 listopada to święto radosne, stąd obchody będą zróżnicowane i pełne wydarzeń, także tych towarzyszących. W przyszły poniedziałek odbędzie się tradycyjny Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości, a w siedzibie urzędu przy Jagiellońskiej 3 rozegrany zostanie turniej szachowy z okazji święta, organizowany przez BKS Chemik Bydgoszcz. O 11:00 ze stadionu Zawiszy wystartuje natomiast Bydgoski Bieg Niepodległości.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Lufthansa wraca na bydgoskie lotnisko! Będzie powrót lotów do Frankfurtu


Wszyscy cieszymy się z tego, że po latach zaborów Polska znów znalazła się na mapie. Pamiętamy jednak, że nasze miasto musiało poczekać jeszcze długie 13 miesięcy na powrót do Macierzy – powiedział prezydent Bydgoszczy. Jak dodał, w obchody rocznicy wydarzeń z 1918 roku włączają się także miejskie instytucje kultury – wśród nich są m.in. Młyny Rothera czy Muzeum Okręgowe.

Po zaplanowanej na samo południe części oficjalnej (o 11:00 w katedrze odbędzie się msza święta) Stary Rynek stanie się areną bezpłatnych, obywatelskich obchodów organizowanych przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną. – Rozpoczną się one o 13:30 i zakończą o 16:30 – podkreślił przedstawiciel ByLOTu Jan Karol Słowiński.

Podczas obywatelskiej części obchodów święta 11 listopada odegrane zostaną scenki rodzajowe realizowane przez rekonstruktorów historycznych. Zaprezentowane zostaną: kancelaria wojskowa, punkt medyczny, gniazdo karabinów maszynowych, punkt ze strojami z epoki i musztra wojskowa). Niewątpliwą atrakcją będzie samochód – muzeum, w którym prezentowana będzie wystawa historyczna. Uczestnicy wydarzenia będą mieli wspaniałą okazję, aby wziąć udział w warsztatach wykonywania kotylionów. Przygotowane zostaną również atrakcje dla najmłodszych w ramach Przedszkola Niepodległościowego, w którym animatorzy będą realizować warsztaty plastyczne.

Przygotowano też koncerty: o 13:35 wystąpi 60-osobowy chór wykonujący pieśni patriotyczne, a o 14:00 występ orkiestry dętej Zespołu Szkól Elektronicznych. – ByLOT tradycyjnie wyda śpiewnik patriotyczny, który będzie bezpłatnie przekazywany mieszkańcom Bydgoszczy – zaznaczył Słowiński. Obywatelskim obchodom będą towarzyszyć trzy wydarzenia:

  • Złożenie kwiatów pod pomnikiem Leona Barciszewskiego (Wełniany Rynek) oraz tablicami pamiątkowymi Alojzego Stryszyka (Długa 12), Jana Teski (gmach Sądu Administracyjnego, ul. Długa) – 11 listopada, 10:30
  • Gra miejska – Łączy nas Niepodległa – 10 listopada, 14:00, 11 listopada, 13:00
  • Spacer z przewodnikiem. Niepodległość ma również kobiecą twarz – 10 i 11 listopada, godz. 11:00 (zapisy na stronie ByLOT)

11 listopada w Bydgoszczy. Program obchodów

12:00-13:30, UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA Z CEREMONIAŁEM WOJSKOWYM – Stary Rynek w Bydgoszczy

  • odśpiewanie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt
  • wystąpienia
  • apel pamięci
  • salwa honorowa
  • złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej
  • wiązanka pieśni patriotycznych

13:30-16:30, OBYWATELSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI – Stary Rynek w Bydgoszczy

13:30 – Uroczyste otwarcie obchodów
13:30 – 16:30 – Scenki rodzajowe realizowane przez rekonstruktorów historycznych
13:35 – 14:00 – Wspólny śpiew pieśni patriotycznych z chórem
14:00 – 14:30 – Koncert orkiestry dętej Zespołu Szkól Elektronicznych
14:30 – 15:00 – Występ grupy Uniwersytetu Trzeciego Wieku UKW, quizy, pokaz mody dwudziestolecia międzywojennego
15:00 – 15:15 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z nagrodami dla dzieci
15:20 – 16:25- Występ zespołu „Cynamony”
16:30 – Zakończenie obchodów

Świętowanie ważnych rocznic. 15 sierpnia w nowej formule

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej związanej z obchodami Święta Niepodległości wojewoda Michał Sztybel zaproponował również nową formułę obchodzenia Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. – Chciałbym podzielić się dwoma refleksjami związanymi ze świętowaniem ważnych rocznic. W rozmowach z żołnierzami i przedstawicielami wojska spotkałem się z opinią, że 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego – powinno być przede wszystkim dniem dla nich – czasem świętowania, a nie jedynie okazją do formalnych przemówień – zaznaczył.

Wojewoda, wespół z prezydentem Bruskim zaproponował, że 15 sierpnia 2025 roku odbędzie się pierwszy charytatywny koncert pod hasłem „Dziękujemy Wojsku Polskiemu”. – Chcemy, by ten dzień był przepełniony duchem wdzięczności i wsparcia dla polskiego wojska. W ramach koncertu odbędą się także licytacje na rzecz rodzin żołnierzy, którzy zginęli na misjach zagranicznych, a całość wydarzenia będzie związana wokół tego hasła – przekazał.

@metropoliabydgoska.plTrwa Wielka Wioślarska w Bydgoszczy!

♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PL

Na koniec przedstawiciel rządu w terenie. przedstawił ideę nowego projektu z ramienia Urzędu Wojewódzkiego #ŚwiętujemyRAZEM, czyli konkursu dla szkół i nauczycieli, którzy mogą zgłosić swój pomysł na wyjątkowe wydarzenie i zostać jego współorganizatorem. Więcej szczegółów odnośnie konkursu będzie można znaleźć już niebawem na profilach Urzędu Wojewódzkiego.