Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaSwingi nadal niedoskonałe. Ale to ma się wkrótce zmienić
19.02.2016 | 17:58

Swingi nadal niedoskonałe. Ale to ma się wkrótce zmienić

Mimo że od uruchomienia linii tramwajowej do Fordonu minął ponad miesiąc, to nadal po bydgoskich torach nie kursują wszystkie pojazdy dostarczone przez Pesę.

Na zdjęciu: Na potrzeby nowej linii tramwajowej zakupiono dwanaście niskopodłogowych tramwajów.

Fot. Leszek Grabowski

– Codziennie mamy informację o 5-10 usterkach w nowych tramwajach – mówi prezes spółki Tramwaj Fordon Maciej Kozakiewicz. Ale zapewnia, że już niedługo swingi wyjdą z chorób wieku dziecięcego.

Większość awarii nowych tramwajów od Pesy wymaga drobnych napraw. – W zasadzie tylko raz zdarzyło się, że mieliśmy pojazd unieruchomiony na cały dzień – wylicza Kozakiewicz. Wyjątkiem są sytuacje losowe, jak kolizja, do której doszło na pętli w Lesie Gdańskim. Efekt odczuwalny jest bowiem do dzisiaj. – Lada moment wróci na trasę – przekonuje prezes Tramwaju Fordon.

Docelowo w jednym momencie na bydgoskich torowiskach mamy oglądać dziesięć swingów. Jeden pozostać w rezerwie, a ma przechodzić comiesięczny przegląd. – Nie da się go zrobić wyłącznie unieruchamiając go na noc – przekonuje Maciej Kozakiewicz. I zapewnia, że od początku tygodnia do obsługi linii tramwajowych do Fordonu (nr 3, 5 i 10) oddelegowanych jest dziewięć nowych pojazdów.

Tyle że nie zmieniła się ich liczba w rozkładzie jazdy. Nadal oznaczone są zaledwie cztery (dwa na linii nr 5, po jednym na „trójce” i „dziesiątce”), podobnie jak w wersji pierwotnej, przed startem linii tramwajowej do największej bydgoskiej dzielnicy. Zwrócił na to uwagę podczas środowego spotkania z drogowcami Jarosław Kaźmierczak, mieszkaniec Śródmieścia, który pojawił się na debacie w kinie Jeremi. – Pasażerowie o ograniczonej ruchliwości nie skorzystają z komunikacji, jeśli będą widzieli, że tramwaj niskopodłogowy jeździ raz na dwie godziny. Wybiorą samochód – postulował.

W odpowiedzi na ten apel prezes Kozakiewicz zapewnił, że w ustaleniu z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz Miejskimi Zakładami Komunikacyjnymi w nowym rozkładzie pojawi się już siedem swingów. Nadal będzie więc to wariant rezerwowy. Kiedy wszystkie nowe tramwaje pojawią się w rozkładach – na razie nie ustalono.


Powiązane treści