Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISylwestrowe ostrzeżenie od strażników: Uważajcie z fajerwerkami!
27.12.2016 | 18:09

Sylwestrowe ostrzeżenie od strażników: Uważajcie z fajerwerkami!

W Bydgoszczy używanie materiałów pirotechnicznych dozwolone jest tylko przez trzy dni w roku.

Na zdjęciu: Fajerwerki mogą kupować jedynie osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia.

Fot. archiwum

Bydgoscy strażnicy miejscy przestrzegają – niewłaściwe stosowanie środków pirotechnicznych może skończyć się mandatem w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strażnicy miejscy panaceum na chuligaństwo? Mają częściej patrolować stację Bydgoszcz Leśna

Wielkimi krokami zbliża się Sylwester, a to dla wielu mieszkańców okazja do hucznego – dosłownie – pożegnania starego i powitania nowego roku. Wielu z nas sięga wówczas po fajerwerki, które dostępne są w wielu punktach miasta.

Strażnicy miejscy przestrzegają jednak przed niekontrolowanym używaniem materiałów pirotechnicznych. Przypominają, że w Bydgoszczy od kilkunastu lat obowiązuje zakaz ich stosowania. Wyjątkiem są trzy dni – 30 i 31 grudnia oraz 1 stycznia. – Reguluje to uchwała w sprawie zakazu używania fajerwerków, petard i innych środków pirotechnicznych z 25 września 2002 roku – wyjaśnia Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskich municypalnych. Złamanie tego zakazu grozi mandatem w wysokości do 500 złotych. W przypadku skierowania sprawy do sądu kara może być wyższa nawet dziesięciokrotnie.

Mundurowi co roku apelują również o ostrożność przy stosowaniu fajerwerków – nieostrożne obchodzenie się z nimi wielokrotnie wymagało, także w Bydgoszczy, interwencji medycznej. Warto przypomnieć także, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest osobom od osiemnastego roku życia.